Spoločnosť Zahraničné

Čínu zasiahol supertajfún Lekima. Hlásia obete aj nezvestných

Supertajfún Lekima spôsobil množstvo škôd. Zdroj TASR/AP

ŠANGHAJ – Supertajfún Lekima zasiahol v sobotu skoro ráno juhovýchodnú časť Číny. Sprevádzali ho prudké lejaky a silný vietor, ktorý zapríčinil výpadky elektrickej energie, vyvrátil tisíce stromov a prinútil viac ako milión ľudí opustiť svoje domovy. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na čínske štátne médiá. Najmenej 13 ľudí zahynulo po tom, čo tajfún Lekima zasiahol v sobotu skoro ráno juhovýchodnú časť Číny. Ďalších 16 osôb je nezvestných. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na čínske médiá.

Supertajfún udrel na pevninu v meste Wenling s vetrom s rýchlosťou 187 kilometrov za hodinu a očakáva sa, že bude vyčíňať na východnom pobreží smerom k Šanghaju. Meteorológovia predpovedajú lejaky pre oblasť Šanghaja ako aj provincie An-chuej, Fu-ťien, Ťiang-su a Če-ťiang. Úrady varovali pred možnými náhlymi záplavami, zosuvmi bahna a pôdy.

Len v provincii Če-ťiang zrušili takmer 300 letov a preventívne pozastavili prevádzku vlakov a trajektov. V Šanghaji museli presídliť viac ako štvrťmilióna obyvateľov. Viac ako 110.000 osôb našlo svoj dočasný domov v núdzových centrách. Čína vydala v piatok v súvislosti s tajfúnom výstrahu červeného stupňa, ktorá je najvyššia v štvorstupňovom systém varovania. V sobotu ráno ho však znížila na oranžový, keďže sa znížila rýchlosť vetra.

Tajfún už v piatok zasiahol severný cíp Taiwanu, kde deväť ľudí utrpelo zranenia, tisícky domácností dočasne pocítili výpadky elektriny a zrušených bolo viac ako 500 letov. Vlani v septembri udrel na pevninskú Čínu tajfún Mangkhut a úrady pred ním evakuovali viac ako dva milióny ľudí. Mangkhut predtým vyčíňal v Hongkongu a Macau, pričom na severe Filipín si vyžiadal 59 ľudských životov.