Domáce

Cintoríny v hlavnom meste môžu počas najbližších dní navštíviť státisíce ľudí. Mesto spolu s políciou pripravilo opatrenia

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Bratislavské cintoríny môže počas dušičkového obdobia navštíviť viac ako 500.000 ľudí. Takýto počet očakáva hlavné mesto aj v tomto roku. Magistrát spolu so štátnou i mestskou políciou a Dopravným podnikom Bratislava (DPB) prijali preto sériu opatrení pre bezpečnosť návštevníkov cintorínov a posilnenie dopravy v meste.

Cintoríny a urnový háj bratislavského krematória v správe mestskej organizácie Marianum budú aj tento rok otvorené dlhšie, a to od 7.00 do 20.00 h. Predĺžené otváracie hodiny budú platiť do 8. novembra. Na cintorínoch budú zároveň protipožiarne hliadky zabezpečovať zvýšenú protipožiarnu pohotovosť.

 “Okrem toho sú na cintorínoch nastavené častejšie intervaly odvážania odpadu. Zvýšili sme počet kontajnerov. Tie budú navyše rozmiestnené tak, aby boli dostupné čo najväčšiemu počtu návštevníkov,” povedala bratislavská viceprimátorka Lucia Štasselová s tým, že na každom z cintorínov bude zvýšené monitorovanie bezpečnosti. Ťažko zdravotne postihnutí a imobilní občania sa budú môcť po cintorínoch (bratislavské krematórium, Cintorín Vrakuňa a Cintorín Slávičie údolie) presúvať aj elektromobilom, a to denne v čase od 8.00 do 16.00 hod.

Nahlasovanie podozrivého správania

V okolí bratislavských cintorínov budú posilnené hliadky štátnej i mestskej polície. “Žiadame návštevníkov cintorínov, aby dbali na svoju bezpečnosť, neodkladali si veci do vozidiel a uzamykali si svoje vozidlá. Väčšina návštevníkov sa bude pohybovať za zníženej viditeľnosti, chceli by sme preto chodcov upozorniť, aby používali reflexné prvky, a vodičov, aby brali ohľad na peších, parkovali v súlade so zákonom a brali ohľad aj na MHD,” vyzval Tibor Sekula z Krajského dopravného inšpektorátu Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave.

V prípade, ak by niekto spozoroval na cintorínoch a v ich okolí ľudí, ktorí sa správajú podozrivo, je podľa mesta i polície potrebné ihneď na nich upozorniť hliadky polície, prípadne to oznámiť telefonicky na bezplatnú linku mestskej polície 159 alebo aj na linku štátnej polície 158. DPB počas Dušičiek zabezpečí posilnenie bratislavskej MHD. Aj napriek školským prázdninám vypraví počas stredy (30. 10.) a štvrtka (31. 10.) vozidlá MHD ako v bežný pracovný deň. V piatok (1. 11.) na Sviatok všetkých svätých bude premávka MHD v režime sviatok a počas soboty (2. 11.) na Pamiatku zosnulých a nedele (3. 11.) bude premávka MHD v režime víkend.

“Od piatka do nedele posilníme MHD nasadením vysokokapacitných kĺbových vozidiel na niektoré autobusové a trolejbusové linky. Rovnako zhustíme intervaly na niektorých linkách a vypravíme špeciálnu linku X38 po trase Hlavná stanica – krematórium,” povedal šéf DPB Martin Rybanský. Od piatka do nedele budú na linku 37 vypravené kĺbové autobusy, na linky 204 a 207 budú vypravené kĺbové trolejbusy, vypravená bude mimoriadna linka X38. Taktiež bude linka 39 premávať v posilnenom intervale 7,5 minúty a na konečnej zastávke Cintorín Vrakuňa bude v čase 8.00 až 18.00 h pripravené záložné vozidlo, ktoré bude na pokyn dispečingu DPB operatívne nasadené podľa aktuálnej situácie do premávky.