Domáce Spoločnosť Top

Odvrátená tvár Dušičiek. Slováci sa nesprávnych návykov vzdať nechcú, môže to skončiť katastrofou

BRATISLAVA – Kam sa pozrieme, všade sú plasty. Doslova na nás zovšadial padajú. Je skutočne problém sa ich efektívne zbaviť, mnohé z nich končia v oceánoch. Plasty sa stali bežnou súčasťou nášho života a nie je tomu inak ani cez tieto sviatky. Na Sviatok všetkých svätých sú cintoríny preplnené vencami, kvety i kahancami – žiaľ, najmä umelými. Uctiť si svojich blízkych zosnulých sa však dá aj inak. Skúsme to, je to pritom také jednoduché.

 

Plasty nám začínajú prerastať cez hlavu. Plastové výrobky nakupujeme vo zvýšenej miere najmä počas Sviatku všetkých svätých. Máme pocit, že uctiť si svojich blízkych sa dá len umelými kvetmi či vencami. Hroby vyzdobujeme vo veľkom, no prehnaná dekorácia má často negatívne ekologické dopady.

Upozorňuje na to aj jedna z mnohých organizácií na ochranu životného prostredia – Očami prírody. Na sociálnej sieti upriamuje pozornosť na situáciu statusom s názvom POVEDZME TENTOKRÁT NIE!, ktorý sa okamžite stal virálny. Počas pár dní mal už niekoľko tisíc zdieľaní. Pripomínajú, že sa pred blížiacim sviatkom vyrojili stánky s umelými kvetmi všetkých možných tvarov a farieb. Ľudia dávajú prednosť práve ,,umelinám‘‘ a to najmä z dôvodu, že vydržia až do jari a potom sa zahodia. No zabúdajú pri tom na to podstatné. ,,Sú z plastu. Presne z toho plastu, ktorý nám pláva v riekach a oceánoch, ktorý sa hromadí na skládkach,‘‘ napísala organizácia. Návštevníkov cintorínov preto prosia, aby nekupovali plastové kvety a vence len pre to, že to robia aj ostatní. ,,Vaši blízki zostávajú vo vašich spomienkach a srdciach, nie na cintorínoch. Spomenúť si na nich môžete kedykoľvek, nie len na Pamiatku zosnulých. Zapáliť si doma sviečku, porozprávať o nich svojim deťom, či sa zasmiať na dávnych zážitkoch,‘‘ dodali.

 

Mnohí ešte stále dávajú prednosť umelým kvetom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Umelé dlhšie vydržia

Na to, čo zvyknú kupovať na hroby svojich blízkych zosnulých, sme sa opýtali ľudí priamo v uliciach. ,,Uprednostňujeme sklené kahance, do ktorých sa dá opakovane kúpiť aj nová náplň. Plastové kahance kupujeme iba zriedka. Vence na dušičky nekupujeme vôbec, namiesto toho siahame radšej po živých kvetoch, najmä chryzantémach,‘‘ povedala Lucia.

Zvyk kupovať živé kvety prevláda aj u respondentky Laury. ,,Napriek tomu, že nevydržia tak, ako umelé, krásne ozdobujú hroby našich milovaných zosnulých. Živé kvety sú omnoho krajšie, ako umelé. Máme však v rodine aj takých členov (najmä tých starších), ktorí uprednostnia práve umelé kvety, aby dlhšie vydržali. Ja osobne sa snažím kupovať aj kahance sklenené – pre istotu. Plastové kahance pre mňa predstavujú isté riziko a vždy sa obávam, aby pre prípadný silný vietor nevznikol požiar.‘‘

Medzi respondentmi sa našli aj ľudia, ktorí na hroby už nechodia. ,,V minulosti som pri návšteve cintorína kupoval kahance a malé sviečky. Čo sa týka postoja k plastovým výrobkom, tak nad tým som sa doteraz nezamýšľal, nemám na to vyhranený názor,‘‘ vysvetlil Denis.

 

Umelé kvety a plastové kahance nájdeme na každom druhom hrobe. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Tony plastu v odpade

Na to, aby si ľudia uctili svojich zosnulých radšej živými kvetmi alebo vencami z prírodných materiálov, apeluje aj ministerstvo životného prostredia. ,,Je to určite krajšie a najmä ekologickejšie, pretože každoročne, ešte niekoľko týždňov po Dušičkách, končia tony plastových kvetov, vencov a kahancov v odpade,‘‘ upozorňuje hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

 

Živé kvety sú na hroboch oveľa ekologickejšie. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Končia v oceáne

Rezort avizuje boj proti odpadu, obzvlášť tomu plastovému. ,,Slovensko ako jedna z prvých krajín v Európskej únii spoplatnila začiatkom roka 2018 ľahké plastové tašky. Kým v roku 2010 spotrebovali Slováci ročne až 466 ľahkých plastových tašiek, v roku 2018 to bolo už len 17. Ministerstvo chce ísť ešte ďalej a uvažuje o úplnom zákaze takýchto igelitiek,‘‘ zdôrazňuje Ferenčák.

Taktiež Slovensko zavedie zálohovanie PET fliaš a plechoviek. ,,V súčasnosti sa ročne uvedie na slovenský trh miliarda PET fliaš. Z toho 400 miliónov končí na skládkach, či v horšom prípade voľne pohodených v prírode, riekach či pri cestách,‘‘ hovorí Tomáš Ferenčák.

Ďalším krokom envirorezortu v boji proti plastovému odpadu je zákaz vybraných jednorazových výrobkov z umelej hmoty (príbory, slamky, vatové tyčinky do uší a pod.). Tie sa v prírode rozkladajú niekoľko stoviek rokov a pritom sa dajú nahradiť ekologickejšími alternatívami napríklad z papiera, z cukrovej trstiny alebo výrobkami na viacnásobné použitie. Tento zákaz je súčasťou novely, ktorá už prešla prvým čítaním v parlamente. ,,Ak poslanci za novelu zahlasujú, Slovensko bude medzi prvými v Európskej únii, kto zákaz schváli. Povinnosť zakázať vybrané jednorazové plasty nariadila členským štátom Európska únia a to od roku 2021. Tieto produkty totiž tvoria viac ako 70 % odpadu v moriach,‘‘ vysvetlil hovorca rezortu životného prostredia Ferenčák.

 

Galéria
Príčinou náhleho úmrtia Vladimíra Krčméryho bol infarkt. ZDROJ: Peter Korček
Plastové kahance sú stále súčasťou výzdoby. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Mnohí z nás už dávajú prednosť živým kvetom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Klub HK Poprad prostredníctvom svojho webu informoval o úmrtí dvojice bývalých hráčov. ZDROJ: zoznam.sk
navigate_before
navigate_next