Zahraničné Politika

Čínske mesto Šanghaj prerušilo oficiálne styky s Prahou. Príčinou je zmluva s Taiwanom

Na snímke vpravo pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a Wen-je Ko (vľavo), starosta taiwanskej metropoly Tchaj-pej, ukazujú podpísanú sesterskú dohodu v pondelok 13. januára 2020 v Prahe. Zdroj: TASR / AP

PRAHA – Čínske finančné centrum Šanghaj pozastavilo oficiálne styky s Prahou po tom, čo české hlavné mesto podpísalo partnerskú zmluvu s taiwanskou metropolou Tchaj-pej. V utorok o tom informovali tlačová agentúra Reuters a české médiá.

 

Ide o najnovší posun k horšiemu v diplomatických vzťahoch medzi Čínou a Českom. Zatiaľ nie je jasné, čo pozastavenie oficiálnych stykov bude pre Prahu znamenať, uviedol portál Novinky.cz. Šanghaj je najľudnatejším čínskym mestom a Česko tam má generálny konzulát.

V roku 2016 otvoril Šanghaj v Prahe svoje zastúpenie pre podporu investícií. Intenzívne vzťahy s Čínou presadzuje český prezident Miloš Zeman, ale radnica Prahy má oveľa prísnejší postoj k Číne.

Praha vlani na jeseň zrušila partnerskú zmluvu s čínskym hlavným mestom Peking. Čínska strana totiž nebola ochotná rokovať o tom, že zo zmluvy vyškrtnú vetu, že Praha uznáva politiku jednej Číny.

Čína zareagovala na zrušenie zmluvy Prahou odvetnými krokmi, na ktoré doplatili napríklad niektorí umelci. Hudobné telesá, ktoré majú v názve Prahu, nemohli mať v Číne vystúpenia.

Navyše, v pondelok Praha podpísala partnerskú zmluvu s taiwanskou metropolou Tchaj-pej. Zmluva je podľa pražského primátora Zdeňka Hřiba (strana Piráti) apolitická. Obe mestá spájajú demokratické hodnoty, úcta k základným ľudským právam a snaha stať sa najlepšími mestami v oblasti informačných technológií vo svojom regióne, dodal Hřib.

Dohodu podpísali Hřib a Wen-je Ko, starosta Tchaj-peja. Obe mestá zároveň uzavreli spoluprácu v oblasti kultúry, smart cities, ekonomiky, turizmu alebo vzdelávania.

“Som rád, že vám môžem takmer po roku oplatiť vašu pohostinnosť a vrúcne prijatie, ktorého sa mi u vás dostalo,” uviedol Hřib, pričom dodal, že Tchaj-pej považuje za svoj druhý domov a s vďačnosťou spomína na časy, keď tam študoval. Pražský primátor spolu s ďalšími členmi Pirátskej strany navštívil hlavné mesto Taiwanu vlani v marci.

Taiwan je najcitlivejšou diplomatickou záležitosťou Číny, keďže Peking pokladá ostrov za súčasť čínskeho územia a v prípade nutnosti je pripravený vziať si ho aj silou. Čína vystupňovala tlak na zahraničné vlády, aby uznávali tento jej nárok.

Prahu ukončenie spolupráce s čínskym Šanghajom netrápi

Podľa pražského primátora Zdeňka Hřiba (strana Piráti) sa českej metropoly nedotkne prerušenie stykov, ktoré v utorok už skôr oznámilo čínske mesto Šanghaj v reakcii na to, že Praha podpísala partnerskú zmluvu s taiwanským Tchaj-pejom.

“Spolupráci so Šanghajom sa nebránime, ale doterajšia spolupráca spočívala iba v tom, že (česká nebanková) spoločnosť Home Credit zaplatila školenie šanghajských záchranárov od pražskej záchranky. Za to sa českí záchranári učili pristávať na mrakodrapoch, čo nie je v Prahe práve využiteľné,” vysvetlil na Twitteri primátor, ktorého citoval český portál Novinky.cz.

“Praktický vplyv na Prahu je teraz teda ten, že Home Credit už nebude môcť používať pražskú záchranku ako sponzorský darček v rámci svojho biznisu so spotrebiteľskými pôžičkami v Číne,” dodal Hřib.

Hlavné mesto Česka podľa neho nemá o čo prísť, lebo žiadna ďalšia spolupráca so Šanghajom neprebiehala. Taiwanský Tchaj-pej je podľa Hřiba Prahe veľkosťou aj hodnotovo bližší a s jeho zástupcami sa pražskí zastupitelia zhodli na konkrétnej spolupráci. Tá zahŕňa aj ekonomické otázky a výmenné pobyty študentov.