Domáce Kultúra Top

Činohra SND má za Potokárovú náhradu. Do divadla sa vrátila známa tvár

Inscenácia Antigona. Zdroj: SND / Ctibor Bachratý

BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo (SND) zažíva v poslednom čase búrlivé chvíle. Koncom minulého roka inštitúciu poznačila tragédia, z ktorej sa spamätáva ešte aj dnes. Dlhoročná členka divadla Monika Potokárová si náhle siahla na život. V repertoári mala niekoľko inscenácií, ktoré sa bez nej odohrať nemohli. SND preto rušilo predstavenia, z čoho návštevníci nadšení neboli. Po dlhej odmlke sa však na dosky divadla vracia herečka, ktorá doslova zachraňuje situáciu.

 

Na umelecké dosky sa po materskej dovolenke vrátila herečka Petra Vajdová. Z divadla ju pred skoro dvomi rokmi vyhnali problémy s alkoholom. Skončila až na liečení. Zaskakovať ju v niektorých inscenáciách musela práve herečka Monika Potokárová. Ale po tom, čo si  Potokárová pred niekoľkými týždňami siahla na život, sa Petra Vajdová rozhodla do divadla opäť vrátiť. ,,Petra Vajdová po návrate z materskej dovolenky opäť účinkuje v inscenáciách Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch a Polnočná omša,‘‘ povedala pre Glob.sk tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

 

Vajdová opäť účinkuje v inscenáciách Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch. Zdroj: SND / Ctibor Bachratý

Bez alternácie

Kvôli náhlemu odchodu Potokárovej muselo SND rušiť niekoľko predstavení. Herečka totiž v mnohých hrách nemala za seba alternáciu a tak divadlo nemalo iné východisko. Vo februári sa ale do repertoáru opäť vrátia inscenácie Antigona a Ruské denníky, kde stvárňovala práve Potokárová hlavné úlohy. ,,V dráme Antigona hlavnú postavu namiesto Moniky Potokárovej naštuduje Petra Vajdová a do Ruských denníkov je do úlohy Alexandry Rachmanovovej obsadená Anežka Petrová, poslucháčka VŠMU,‘‘ dodala Pažítková. Zároveň avizovala, že o obsadení úloh v ďalších tituloch, v ktorých účinkovala Potokárová, bude SND informovať.

 

Inscenácia Ruské denníky, kde hrala Potokárová. Zdroj: SND / Robert Tappert

Šok v divadle

Dlhoročná členka Činohry SND Monika Potokárová zomrela vo veku 27 rokov. Koncom novembra mala podľa portálu topky.sk spáchať samovraždu. Patrila k najobsadzovanejším herečkám činoherného súboru SND. K jej náhlemu odchodu sa vyjadrila aj samotná inštitúcia: ,,V Monike Potokárovej stráca naša kultúra a umenie jednu z najtalentovanejších predstaviteliek mladej hereckej generácie.”

Herečka si dokonca v SND našla aj svoju životnú lásku. V kuloároch sa šepkalo, že sa minulý rok v apríli tajne vydala za hereckého kolegu Roberta Rotha.

Už počas štúdií hosťovala v činohre. Jej členkou sa stala v októbri 2016. V repertoári SND mala aktuálne 12 postáv. Účinkovala v inscenáciách Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, Mercedes Benz, Rodáci, Cudzô, Rivers of Babylon, Ruské denníky, Vedľajšie účinky, Fyzici. Hosťovala aj v iných divadlách, filme či televízii. Známa bola napríklad aj zo seriálu Panelák.

 

Inscenácia Cudzô, v ktorej hrala aj Potokárová. Zdroj: SND / Robert Tappert

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
SND oslavuje storočnicu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Monika Potokárová bola dlhoročnou členkou SND. Zdroj: TASR / Marko Erd
SND oslavuje storočnicu vo veľkom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Monika Potokárová bola vydatá za Roberta Rotha. Zdroj: TASR / Dano Veselský
navigate_before
navigate_next