Zahraničné

Čína zvažuje ukončenie politiky dvoch detí na rodinu

ZDROJ: foto TASR

PEKING – Čína naznačila možné upustenie od svojich kontroverzných reštrikcií týkajúcich sa počtu detí na jednu rodinu a možný návrat k stavu spred takmer štyroch desaťročí, keď neplatili vládne nariadenia o plánovanom rodičovstve. Informoval o tom v utorok denník The Guardian.

Príčinou zamýšľanej zmeny je pokles pôrodnosti. Čínske páry môžu mať v súčasnosti maximálne dvoch potomkov – po tom, ako v roku 2016 došlo k zmierneniu neslávne známej politiky jedného dieťaťa zavedenej v roku 1979. Úrady sú však teraz pripravené prijať rozsiahly občiansky zákonník, ktorý ukončí aktuálnu politiku.

Tá je v najľudnatejšej krajine sveta vymáhaná pokutami, ale je aj smutne vychýrená pre prípady nútených interrupcií a sterilizácií. Podľa novín pridružených k čínskej prokuratúre sa v pracovnom návrhu zákonníka vynecháva zmienka o plánovanom rodičovstve obmedzujúcom čínske páry len na dve deti.

V predmetnej správe sa však neuvádza, či nová politika iba zvýši stanovený limit potomkov, alebo rodinám povolí ich neobmedzený počet. Návrh občianskeho zákonníka, o ktorom tento týždeň rokuje stály výbor Komunistickej strany Číny (KSČ), by mal byť hotový do roku 2020, uvádza britské médium.

Komunistický režim začal uplatňovať politiku jedného dieťaťa v roku 1979 so zámerom spomaliť prírastok obyvateľstva. V roku 2016 sa daný limit zvýšil na dve deti vzhľadom na to, že krajina mala problém omladzovať svoju 1,4-miliardovú populáciu.

V dnešnej Číne panujú obavy, že starnúca a stenčujúca sa pracovná sila by mohla spomaliť ekonomiku krajiny, zatiaľ čo rodová nerovnováha by mohla viesť k spoločenským problémom.