Politika Zahraničné

Čína vyzýva USA pokračovať v spolupráci – je to podľa nej v záujme oboch štátov

Ilustračná foto: pixabay

PEKING – Čína vyzvala v piatok Spojené štáty na ústretovosť a posilnenie spolupráce v boji proti pandémii vyvolanej vo svete koronavírusom SARS-CoV-2.

 

Táto výzva sa objavila po tom, ako americký prezident Donald Trump pohrozil prerušením bilaterálnych vzťahov vo viacerých oblastiach.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v piatok na brífingu v Pekingu uviedol, že “zachovanie stabilného rozvoja americko-čínskych vzťahov je v bytostnom záujme obyvateľov oboch krajín a prispieva k svetovému mieru a stabilite.”

Podľa hovorcu Čaa by v súčasnosti Čína a USA mali pokračovať v posilňovaní spolupráce pri zvládaní pandémie choroby COVID-19, čo najskôr ju poraziť, liečiť pacientov a obnoviť ekonomiku a výrobu. Dodal, že od USA si to však vyžaduje ústretovosť voči Číne.

Toto vyhlásenie z Pekingu prišlo po tom, ako Trump vo štvrtok vyhlásil, že “práve teraz” si neželá hovoriť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Trump tiež vyhlásil, že je “veľmi sklamaný” z toho, ako sa Čína správa počas koronavírusovej pandémie.

“Mám (s ním) veľmi dobrý vzťah, ale jednoducho… práve teraz sa s ním nechcem rozprávať,” povedal šéf Bieleho domu pre americkú spravodajskú televíznu stanicu Fox Business, ktorá sa venuje témam podnikania a ekonomiky.

Na otázku, či si Spojené štáty zvolia cestu odplaty, Trump neuviedol nič konkrétne, ale upozornil: “Je veľa vecí, ktoré by sme mohli urobiť. Mohli by sme urobiť všeličo. Mohli by sme prerušiť celý vzťah.”

Obchodní zástupcovia Číny a USA sa pritom – aj napriek súčasnému napätiu vo vzájomných vzťahoch v dôsledku pandémie – minulý piatok dohodli na “vytvorení vhodných podmienok” na plnenie prvej fázy obchodnej dohody podpísanej na začiatku tohto roka.