Spoločnosť Zahraničné

Čína uvalila väzbu na dvoch aktivistov, jeden kritizoval prezidenta

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

PEKING – Čínske úrady vzali do väzby dvoch ľudskoprávnych aktivistov. Jeden z nich vyzval prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pre nezvládnutie epidémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 odstúpil z funkcie. Podľa agentúry AFP o tom vo štvrtok informovali príbuzní a priatelia zadržaných.

 

Ting Ťia-si a Sü Č’-jung sú vedúcimi osobnosťami Nového občianskeho hnutia – skupiny na ochranu občianskych práv v Číne, ktorá požaduje ústavnú reformu a kritizuje vládnu korupciu. Obaja sa v decembri minulého roku v provincii Fu-ťien zúčastnili na tajnom stretnutí právnikov a aktivistov angažujúcich sa v oblasti ľudských práv.

Mnohí z nich sú odvtedy zadržaní. Priatelia a rodina dvojice aktivistov tvrdia, že ich nemohli navštíviť ani kontaktovať. Ting, ktorý pôsobil ako advokát v Pekingu, bol už predtým uväznený za protest proti korupcii úradníkov. Podľa svojej manželky Luo Šeng-čchun je teraz obvinený z “nabádania k rozvracaniu štátnej moci”.

Luo dodala, že Tingova sestra dostala až v utorok oznámenie o jeho formálnom vzatí do väzby. Luo uviedla, že mala o manžela veľké obavy, keďže šesť mesiacov o ňom nemala žiadne správy. Vyjadrila tiež obavy, že mohol byť mučený. Súčasne vyslovila nádej, že teraz už úrady jej manželovi povolia schôdzky s jeho advokátom.

Aktivista vyzval prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pre nezvládnutie epidémie vyvolanej koronavírusom odstúpil z funkcie. Zdroj: TASR / AP

Süových príbuzných o jeho vzatí do väzby oficiálne informovala polícia z mesta Šan-tung minulú sobotu. Zadržiavaný bol pritom od februára, keď zverejnil sériu kritických blogov o reakcii komunistickej strany na ohnisko koronavírusu a vyzval prezidenta Siho, aby odstúpil. Ľudskoprávna aktivistka Chua Ce podľa AFP uviedla, že zatiaľ čo v obvyklom súdnom konaní môžu právnici požiadať o stretnutie s obvinenými, dochádza v Číne aj k prípadom, keď im je toto právo zamietnuté.

Leo Lan z čínskeho pozorovateľského centre pre ľudské práva sa pre AFP vyjadril, že uvedená dvojica aktivistov by nemala byť zadržiavaná za to, že “sa stretáva s priateľmi, aby diskutovala o problémoch” súčasnej Číny.