Politika Zahraničné

Čína potvrdila, že pre drogovú činnosť zadržala kanadského študenta

Čína potvrdila, že pre drogovú činnosť zadržala kanadského študenta. Ilustračné foto: archív

PEKING – Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok potvrdilo, že v meste Jen-tchaj na východe krajiny v provincii Šan-tung zadržali v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou jedného kanadského občana. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Zamestnanci kanadskej ambasády dostanú možnosť zadržaného študenta navštíviť, uviedlo ministerstvo. Správy o zadržaní svojho občana zverejnila Kanada už cez víkend.

Vzťahy medzi Čínou a Kanadou sa výrazne zhoršili vlani v decembri po tom, ako polícia vo Vancouveri zadržala na základe zatykača z USA finančnú riaditeľku spoločnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou. Peking žiada jej prepustenie.

Po zatknutí Meng čínske úrady zadržali dvoch Kanaďanov, ktorých obvinili z účasti na krádeži štátnych tajomstiev.

Minulý utorok polícia v meste Sü-čou vo východočínskej provincii Ťiang-su oznámila, že pre obvinenia súvisiace s drogami zadržala 19 osôb vrátane 16 cudzincov, medzi ktorými bol aj jeden Kanaďan a štyria Briti. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang uviedol, že tento prípad je v štádiu vyšetrovania a dodal, že nijako nesúvisí s najnovším zatknutím.