Zahraničné

Čína i Južná Kórea hlásia ďalšie prípady infikovaných koronavírusom

Koronavírus - Zdroj: SITA/ AP Photo/Ahn Young-joon, File

PEKING – Čína v sobotu oznámila ďalších 47 úmrtí na nový typ koronavírusu, čím sa počet jeho obetí v krajine zvýšil na 2835 osôb. Stav viac ako 7660 infikovaných ľudí považujú lekári za kritický. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

Čínska Národná zdravotnícka komisia tiež zaevidovala 427 nových prípadov nákazy novým typom koronavírusu, čo je oproti predchádzajúcemu dňu ďalší nárast. Počet infikovaných v Číne sa tak zvýšil na 79.251.

Z akútneho vírusového ochorenia sa na celom území Číny podľa komisie doteraz vyliečilo 39.002 pacientov. Najviac nakazených a chorých je naďalej v provincii Chu-pej, odkiaľ sa vírus koncom roku 2019 postupne rozšíril a odkiaľ v sobotu hlásili 423 z celkovo 427 nových infikovaných. Južná Kórea v sobotu nahlásila 594 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet v krajine zvýšil na 2931. Ide o doteraz najväčší nárast počtu nakazených v tejto krajine, kde vírusu za posledných 24 hodín podľahli ďalší traja ľudia.

Väčšina – až 90 percent – z celkového počtu nakazených sa koncentruje v meste Tegu na juhovýchode krajiny a jeho okolí, ktoré je epicentrom nákazy v Južnej Kórei. Úrady štvrtého najväčšieho mesta Južnej Kórey – s populáciou okolo 2,5 milióna – vyzývajú verejnosť na ohľaduplnosť a apelujú, aby ktokoľvek s horúčkou alebo respiračnými problémami nevychádzal von a radšej zostal doma.

Úrady zatiaľ neuvažujú o vyhlásení karantény, ako to pred časom urobili v čínskom meste Wu-chan, kde sa nový typ koronavírusu objavil prvýkrát. Juhokórejská vláda však občanov v sobotu vyzvala, aby sa nezúčastňovali na verejných podujatiach vrátane bohoslužieb. Očakáva sa, že počet nakazených v Južnej Kórei sa ešte zvýši, keďže aktuálne je na vírus testovaných 210.000 členov náboženského hnutia Sinčchondži, ktorého bohoslužby navštevovala aj 61-ročná žena považovaná za tzv. superprenášačku.

Približne polovica zo všetkých prípadov nákazy v krajine súvisí práve s návštevou kostolov. Infikovaná žena dostala horúčku 10. februára, avšak ešte predtým, než jej diagnostikovali koronavírus, sa zúčastnila na najmenej štyroch bohoslužbách v Tegu.