Politika Zahraničné

Čína dá WHO o 30 miliónov dolárov viac. Urobí tak po zastavení príspevkov od USA

Na snímke šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zdroj: TASR / AP

PEKING – Čína dá Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) o 30 miliónov dolárov viac a urobí tak po tom, čo Spojené štáty pozastavili svoje finančné príspevky pre WHO. Vo štvrtok to napísala tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie hovorcu čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuanga.

 

WHO potrebuje vyše miliardy dolárov na financovanie svojho boja proti pandémii koronavírusu, ktorá zabila už vyše 180.000 ľudí po celom svete, pripomenula agentúra Reuters.

Sľub Číny prišiel približne týždeň po tom, čo americký prezident Donald Trump kritizoval WHO za to, ako zvláda boj s pandémiou. Zároveň sa Trump rozhodol prestať tejto organizácii posielať príspevky, pretože podľa neho “neplnila svoje základné povinnosti a musí byť braná na zodpovednosť”.

Trump uviedol, že WHO šírila o víruse, ktorý sa objavil vlani v stredočínskom meste Wu-chan, “dezinformácie”. Skutočnosť, že táto organizácia dôverovala údajom čínskych úradov, podľa amerického prezidenta pravdepodobne prispela až k 20-násobnému nárastu celosvetového počtu prípadov.
“V tejto rozhodujúcej chvíli je podpora WHO zároveň podporou celosvetovej solidarity,” uviedla na Twitteri hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing.

Finančný príspevok Číny je určený na pomoc v celosvetovom boji proti ochoreniu COVID-19, predovšetkým na posilnenie zdravotných systémov v rozvojových krajinách, vysvetlila hovorkyňa. Dodala, že Čína už 11. marca dala WHO 20 miliónov dolárov.

Predstavitelia WHO Trumpove obvinenia odmietli. Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prisľúbil, že organizácia a jej členské štáty budú neskôr môcť analyzovať všetky kroky WHO podniknuté v priebehu pandémie.

Tedros tiež povedal, že dúfa, že Trumpova administratíva prehodnotí svoje rozhodnutie pozastaviť peňažné príspevky pre WHO.

USA prispeli WHO v roku 2019 vyše 400 miliónmi dolárov, čo je zhruba 15 percent rozpočtu organizácie, doplnila informáciu agentúra Reuters.