Politika Zahraničné

Čílsky prezident ocenil posolstvo z protestu, krajinu chce zmeniť k lepšiemu

Demonštrácie v Čile sa stupňujú. Zdroj: SITA/ Esteban Felix

SANTIAGO – Čilský prezident Sebastián Piňera, ktorého administratíva už týždeň čelí masovým protestom, povedal, že “si vypočul posolstvo” z piatkovej demonštrácie, ktorá je doposiaľ zrejme najväčšou v dejinách krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Po tom, ako sa na pokojnej demonštrácii v hlavnom meste Santiago zúčastnilo takmer milión ľudí, prezident na Twitteri napísal: “Dnešný masový, radostný a pokojný pochod, v ktorom Čiľania žiadali spravodlivejšie Čile, otvára úžasné cesty do budúcnosti a (prináša) nádej”.

“Všetci sme si vypočuli to posolstvo. Všetci sme sa zmenili. Zjednotení a s božou pomocou sa vydáme na cestu k Čile, ktoré bude lepšie pre všetkých,” povedal prezident. Ako poznamenala agentúra DPA, konkrétne opatrenia však neuviedol. Protesty sa v piatok konali aj v ďalších mestách vrátane miest Valparaíso, Punta Arenas a Viňa del Mar.

Násilné protesty, ktoré si doteraz vyžiadali už 19 obetí, pôvodne vypukli minulý piatok proti prudkému zvýšeniu cien cestovných lístkov v metre, pričom demonštranti poškodili viacero jeho staníc, podpálili niekoľko autobusov a porozbíjali svetelnú signalizáciu na cestách. Okrem toho dav vyplienil a vypálil aj viacero nákupných stredísk.

Prezident Sebastián Piňera síce o deň nato v sobotu oznámil zastavenie plánovaného zvýšenia cien cestových lístkov, avšak protestujúci sa naďalej búria proti nerovnosti, nízkym platom, slabým dôchodkom, nedostatku možností na vzdelávanie či proti korupcii.