Spoločnosť Zahraničné

Čile prepustí zhruba 1300 väzňov, aby sa predišlo ich nákaze koronavírusom

Ilustračná foto: pixabay

SANTIAGO – V Čile prepustia približne 1300 väzňov, pri ktorých je zvýšené riziko, že by sa inak nakazili novým koronavírusom. Ich prepustenie umožnil osobitý zákon, ktorý predložila vláda konzervatívneho čilského prezidenta Sebastiána Piňeru a v utorok ho odobril tamojší ústavný súd, informovala v stredu agentúra AFP.

 

Zákon sa vzťahuje na väzňov starších ako 75 rokov, matky detí do dvoch rokov a tehotné ženy. Takýto odsúdenci si teraz budú môcť zvyšok svojho trestu namiesto väzenia odpykať v domácej väzbe. Z tejto právnej normy sú však vyňatí väzni, ktorí boli odsúdení za zločiny proti ľudskosti, vraždu, únos, obchodovanie s drogami či domáce násilie.

Cieľom amnestie je zmierniť tlak, akému sú vystavené čilské väznice, v ktorých je zatvorených zhruba 42.000 trestancov a sú tak podľa správy najvyššieho súdu v čase pandémie koronavírusu akousi “časovanou bombou”.

Medzi čilskými väzňami je aj zhruba stovka ľudí, ktorí boli usvedčení z porušenia ľudských práv počas diktatúry v rokoch 1973-90. Svoje tresty – za vraždy, mučenie čí únosy – si odpykávajú v Punta Peuco, luxusnom väzenskom zariadení na predmestí hlavného mesta Santiago.