Politika Spoločnosť Zahraničné

Cichanovská vystúpi na pôde Bezpečnostnej rady OSN

Sviatlana Cichanovská. Zdroj: SITA / AP

LONDÝN – Bieloruskú opozičnú prezidentskú kandidátku Svetlanu Cichanovskú pozvali, aby v piatok vystúpila s prejavom na pôde Bezpečnostnej rady OSN. Informovala o tom v pondelok na svojej webovej stránke stanica BBC.

 

Cichanovská podľa BBC vystúpi prostredníctvom videokonferencia na pozvanie Estónska, ktoré je v súčasnosti jedným z nestálych členov BR OSN.

V Bielorusku sa konali 9. augusta prezidentské voľby. Podľa ústrednej volebnej komisie získal súčasný prezident Alexandr Lukašenko 80,1 percent hlasov, zatiaľ čo Cichanovskú podporilo 10,1 percenta voličov.

Cichanovská odmietla uznať výsledky volieb, odišla z Bieloruska a momentálne sa nachádza v Litve, pričom iniciovala vznik tzv. koordinačnej rady, ktorej cieľom je usporiadať nové voľby.

V bieloruskej metropole Minsk aj v niekoľkých ďalších mestách vypukli hneď po voľbách protesty, čo viedlo k násilným potýčkam medzi demonštrantmi a poriadkovými silami.

Estónsko, Lotyšsko a Litva sa rozhodli zaviesť sankcie voči osobám zodpovedným za falšovanie prezidentských volieb v Bielorusku a násilnosti voči pokojným demonštrantom.

Cichanovská má 8. septembra prehovoriť i na pôde Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE), uvádza BBC s odvolaním sa na tlačový tím prezidentskej kandidátky.