Top Zahraničné

Chuť vlastnej medicíny: Rusko-americká colná vojna

Ilustračné foto

NEW YORK  – Spojené štáty americké podali sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) voči tomu, že Rusko uvalilo odvetné clá na americké tovary v reakcii na clá na hliník a oceľ, ktoré Washington prijal v marci.

USA sa sťažujú, že ruské odvetné opatrenia sú porušením obchodných pravidiel, pretože sú príliš vysoké a uplatňujú sa iba voči importu z amerického trhu. Informuje o tom britský portál bbc.com. Ruská odveta nadobudla platnosť v auguste a dotýka sa dovozu z USA, napríklad stavebných zariadení, za takmer 90 mil. USD.

Spojené štáty, ktoré svoje clá na hliník a oceľ odôvodnili záujmami národnej bezpečnosti, podali podobné sťažnosti aj voči odvetným krokom zo strany Európskej únie, Kanady, Číny, Mexika a Turecka.

Washington od marca uplatňuje 25-percentné importné clo na oceľ a 10-percentné clo na hliník s niekoľkými výnimkami. Tieto clá sa dotýkajú dovozu za zhruba 48 mld. USD. Protiopatrenia amerických obchodných partnerov sa zatiaľ dotkli tovarov za približne 24 mld. USD.