Domáce GPlus Spoločnosť Top

Chrípková sezóna sa už začala. Týmito trikmi si posilníte imunitu počas epidémie

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Chrípka v tomto ročnom období číha na každom rohu a zdravie sa dokáže zhoršiť skutočne z hodiny na hodinu. Podceniť varovné signály, akými sú bolesť kĺbov a svalov, či silné dunenie v hlave sa neoplatí. Chrípka dokáže prerásť do epidémie, ktorá môže uškodiť nielen vám, ale aj vášmu okoliu. Glob.sk vám poradí, ako sa čo najúčinnejšie brániť v chrípkovej sezóne, ale aj to, ako posilniť oslabenú imunitu.

 

Nástupom chladnejšieho októbrového počasia začala na Slovensku chrípková sezóna. Zvyčajne trvá počas celého sychravého a chladného počasia, až kým sa neoteplí a teda približne do konca apríla nasledujúceho roka. Vírus chrípky je veľmi agresívny, rýchlo sa šíri a dokáže prerásť až do epidémie. ,,Vo všeobecnosti hovoríme o epidémii chrípky vtedy, ak dôjde k dvojnásobnému vzostupu chorobnosti na území okresu, kraja či celej republiky v priebehu dvoch po sebe idúcich týždňov, alebo tieto epidémie postihnú viac ako 50% populácie okresu, kraja, republiky,” uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

Chrípková sezóna potrvá do konca apríla 2020. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Chrípka si nevyberá

Nástup chrípky je rýchly a častokrát sprevádzaný vysokou teplotou. Typickými príznakmi sú bolesť kĺbov a svalov, či silná bolesť hlavy. Ďalšími prejavmi sú suchý a dráždivý kašeľ, zimnica a triaška. Po 48 hodinách sa dostavia ďalšie nepríjemnosti, ako nádcha a bolesť hrdla. ,,Chrípka je vírusové ochorenie, preto sa nelieči antibiotikami. Jej liečba spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy a proti zápalu dýchacích ciest,” radia odborníci s tým, že pacient by si mal dopriať veľa spánku a teplého čaju. Úplné uzdravenie zvyčajne trvá 2 až 4 týždne.

Chrípka má náhly nástup príznakov z plného zdravia, je sprevádzaná vysokou teplotou. Zdroj: pixabay.com

Zostaňte doma!

Ono to prejde. To je asi najčastejšie slovné spojenie, ktoré vám ako prvé zíde na um, keď začnete pociťovať príznaky choroby. Mýlite sa. Odborníci varujú, že samoliečba nestačí a prechodenie chrípky, je to najhoršie, čo môžete spraviť. ,,Chorobu je potrebné vyležať doma na lôžku a je dôležité riadiť sa v liečbe pokynmi ošetrujúceho lekára. Klinický stav ochorenia sa bez liečby pod dohľadom odborníka môže skomplikovať,“ vysvetlil hygienik Ján Mikas.

Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas neodporúča prechodiť chrípku. Zdroj: pixabay.com

Ako sa brániť?

Nevypadnúť z pracovného kolobehu kvôli chrípke sa dá hneď niekoľkými spôsobmi. Prevencia pred chrípkou je veľmi potrebná a predovšetkým účinná. Doprajte svojmu imunitnému systému poriadnu dávku vitamínov v podobe čerstvého ovocia a zelniny či pravidelným pohybom na čertvom vzduchu. Stravu by ste mali obohatiť vitamínom C, ktorý sa skrýva najmä v paprike, chrene, citrusovom ovocí, kapuste…

Medzi najčastejšie prenášače vírusov i baktérií patria kontaminované predmety ako držiaky v MHD, kľučky, nákupné košíky. Preto hygienici kladú veľký dôraz na pravidelnú a dôkladnú hygienu. ,,Umývanie rúk je najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť rozšíreniu respiračných infekcií, rovnako ako hnačkových ochorení a žltačky typu A,” doplnil hygienik Mikas.

Nakaziť sa vírusom chrípky môžete aj v mestskej hromadnej doprave. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Tvrdý súper

Vírus chrípky je naozaj zákerný a dokáže prežívať na papieri, odeve a vreckovkách 8 až 12 hodín. Na hladkých povrchoch dokonca 24 až 48 hodín. Ani upratovanie v domácnosti by ste preto nemali podceňovať. Počas chrípkovej sezóny sa v prachu vírusy držia až niekoľko dní. ,,V domácnosti sa preto počas chrípkovej sezóny odporúča upratovanie „navlhko“, teda s použitím dezinfekčných prostriedkov s obsahom chlóru, glutaraldehydu, peroxozlúčeniny, chlóhexidínu či jódu,” konštatuje hygienik.

Umývanie rúk patrí medzi základné formy prevencie chrípky. Zdroj: pixabay.com

Najsilnejší ochranca

Vakcína proti chrípke je podľa doborníkov najúčinnejšou prevenciou. V tele sa po aplikovaní látky rozvinie hladina protilátok, nie však ihneď. Imunitný systém sa posilní 10 až 14 dní po očkovaní. Odborníci odporúčajú podstúpiť očkovanie v októbri, najneskôr v novembri a to každý rok. Vakcína vás bude chrániť približne pol roka. ,,Očkovanie proti chrípke odporúčame najmä rizikovým skupinám ľudí, ako sú seniori, osoby so závažnými chronickými ochoreniami, tehotné ženy, osoby s oslabenou imunitou a zdravotnícki pracovníci,” uzavrel hygienik Ján Mikas

Nechať sa zaočkovať proti chrípke by ste mali v októbri alebo v novembri. Zdroj: pixabay.com