Bratislava Regióny Top

Chren žiada od Kohúta, aby Slovensko hralo základnú skupinu MS 2019 v Bratislave

BRATISLAVA – Nečakane dlhá a ohnivá diskusia o konaní Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2019 v Bratislave dnes zabrala mestským poslancom viac ako štyri hodiny.

„Chceme vôbec, aby sa Majstrovstvá sveta v hokeji na budúci rok uskutočnili v Bratislave? Dajme o tom hlasovať.”. Aj takto prebiehala diskusia o spolupráci hlavného mesta a Slovenského zväzu ľadového hokeja pri organizácii budúcoročných MS 2019, ktoré sa majú konať spoločne v Bratislave a v Košiciach. Hlasovanie o tom, či poslanci vôbec MS v hokeji v Bratislave podporujú, inicioval rusovský poslanec Radovan Jenčík a dopadlo pozitívne. Niektorí poslanci ho však vysmiali, a po ďalšom návrhu Jána Hrčku, aby poslanci hlasovali aj o tom, či chcú, aby Slovensko majstrovstvá vyhralo, nasledovala vynútená 15-minútová prestávka v rokovaní.

Jablkom sváru sa stali hlavne finančné náležitosti. Viacerí poslanci, hlavne z klubu Jána Budaja, upozorňovali na negatívne skúsenosti s financovaním výstavby zimného štadióna pred poslednými MS v hokeji v Bratislave. Postavili sa tiež proti tomu, aby mesto finančne zvýhodňovalo hokejový zväz pri prenájme zimného štadiónu na organizáciu MS.

Iná skupina poslancov však upozorňovala na to, že mesto z konania Majstrovstiev sveta v hokeji ako celok profituje, a že na rozdiel od predchádzajúcich skúseností vedenie mesta vyrokovalo od SZĽH polmiliónové nájomné za zimný štadión. Ak by mesto požadovalo od SZĽH všetky investície a nedovolilo by ich započítať s nájomným, Bratislava by zrejme o majstrovstvá prišla. Členovia komisie cestovného ruchu nakoniec navrhli kompromisné riešenie, vo forme dočasne zvýšenej dane z ubytovania pre turistov počas konania MS 2019, ktorá by vynahradila mestu časť investícií, ktoré si konanie majstrovstiev vyžaduje.

Po ohnivej hádke, pri ktorých si poslanci medzi sebou vymieňali aj nadávky a invektívy, sa situáciu pokúsil upokojiť ružinovský poslanec Martin Chren, ktorý sa postavil za konanie majstrovstiev sveta, na šéfa SZĽH však predniesol konkrétnu požiadavku:Ak máme ako Bratislavčania investovať opäť veľké peniaze do majstrovstiev, žiadame, aby zápasy základnej skupiny so Slovenskom prebiehali v Bratislave, a nie v Košiciach, ako sa údajne plánuje,” povedal Chren. Uznesenie s takýmto znením mestské zastupiteľstvo schválilo.

Okrem samotného financovania zimného štadióna poslanci diskutovali aj o ďalších návrhoch, napríklad o návrhu, aby vstupenka na hokejové zápasy počas majstrovstiev sveta slúžila aj ako lístok na MHD pred a po zápase. Sľubujú si od toho zlepšenie situácie s parkovaním v okolí štadióna, pretože nadmerný záujem fanúšikov spôsobuje problémy s dopravou pre obyvateľov v okolí.

FOTO: FB Martin Chren