Domáce GPlus Spoločnosť Top

Chráni pred stresom a poškodením DNA. Zaujímavosti, ktoré skrýva možno aj vaša káva

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Pre niekoho je životabudičom, bez ktorého sa nedokáže postaviť ani len z postele, pre iného zasa kyslastý nápoj s trpkou chuťou na konci. Kávu buď milujete alebo nenávidíte. Množstvo zamestnávateľov si čoraz viac uvedomuje, že v rade svojich zamestnancov sa skrýva veľké množstvo kávičkárov. Najnovšie štúdie totiž ukazujú, že pokiaľ má zamestnanec pri svojej práci k dispozícii nápoj, ktorí miluje, stáva sa lojálnejším a usilovnejším. Výhovieť sa však nedá každému. Do hry totiž vstupujú aj mýty, ktoré mnohých odrádzajú. Nenechajte sa už viac napáliť.

 

Spoločenský rituál, vyventilovanie si myšlienok či priestor na klebetenie. Pre každého pauzička na kávu môže znamenať niečo iné. Jedno je však isté. Z prieskumov vyplýva, že až 60 percent zamestnancov vypije počas pracovného času priemerne dve šálky kávy. Ak zamestnávateľ zabezpečí prísun kávy na pracovisku, môže sa mu to mnohonásobne vyplatiť. Zamestnanec totiž dokáže podvedome vycítiť jeho starostlivosť, čo sa v konečnom dôsledku odrazí na pracovitosti a lojálnosti voči firme.

Nie na darmo sa hovorí: ,,Sto ľudí, sto chutí.” O to viac to platí v pracovnom kolektíve. Ale ako sa zapáčiť všetkým kávičkárom? Skúsená baristka neodporúča pri výbere kávy do firmy siahnuť po káve s pôvodom. „Do kancelárie určite odporúčam kávovú zmes, ktorá je na rozdiel od kávy s pôvodom určená na každodenné pitie a jej príprava je jednoduchšia. Zmes je mix viacerých odrôd káv z viacerých oblastí namiešaných tak, aby spolu dokonale ladili a vždy chutili rovnako dobre,” radí baristka Monika Matúšová.

 

Zamestnanec, ktorý má počas výkonu práce k dispozícii kávu, je voči firme lojálnejší. Zdroj: pixabay.com

Nenechajte sa zmiasť

Káva je v spoločnosti už celé stáročia. Za ten čas sa okolo nej vytvoril aj oblak tajomna a mýtov. Na skupinku legiend upozorňuje aj pražiar Václav Faltus, ktorý káve zasvätil život. ,,Kvalitná káva má mnoho blahodarných účinkov. Podľa času, kedy ju človek vypije, pôsobí na organizmus rôzne. Ranná podporuje vylučovanie škodlivých látok z organizmu, pretože rozširuje cievy v obličkách. Šálka kávy za obedom podporuje tráviace orgány. A káva vypitá kedykoľvek povzbudzuje,” vysvetlil pražiar zo Zlatého zrnka.

Dúškom kávy popoludní zas zaženiete únavu. ,,Nakopnúť” vás dokáže k športu či práci. Pražiar Faltus sa častokrát stretáva s otázkou, či sa môže káva piť aj večer. „Určite, ak potrebujete fungovať a nespať. Večerná šálka kávy pôsobí stimulujúco na mozgové centrá, aktivuje fantáziu a predstavivosť, spájanie nápadov a myšlienok,“ doplnil.

 

Tajomstvo účinkov kávy sa skrýva aj v čase jej pitia. Zdroj: pixabay.com

Podporte činnosť mozgu

Káva však nepovzbudzuje len pracovný výkon, kreativitu a sústredenie. Stimuluje aj organizmus či centrálnu nervovú sústavu a má tiež blahodarný vplyv na kondíciu mozgu. Obsahuje totiž silné neurologické látky, ktoré chránia mozog pred oxidačným stresom a poškodením DNA. Aby sa však unikátne oleje ako kahveol a kafestol dostali z kávového zrna do šálky, je potrebná správna príprava kávy a kvalitný kávovar. „Aj čas extrakcie je dôležitý. Čím je kratší, tým má káva intenzívnejšiu chuť, ale menej kofeínu. Ak voda preteká cez zrnká v páke kávovaru alebo v kapsule dlhšie, povzbudzujúcich látok sa z nich dostane do šálky viac,“ spresnila baristka Matúšová.

 

Kvalitná káva tkvie v svedomitej príprave. Zdroj: pixabay.com

Zabijak chuti

Mnoho ľudí si dúšok kávy bez mlieka a cukru nedokáže čo i len predstaviť. Podľa baristky by ste prvýkrát novú kávu mali ochutnať bez týchto ingrediencií. Ide o to, aby ste spoznali skutočnú chuť kávy. ,,Cukor a mlieko vedia síce maskovať chyby kávy, ale zároveň aj zakrývať jej dobrú chuť. Navyše, cukor prísun kofeínu v krvi zrýchľuje, mlieko zase spomaľuje,” uzavrela baristka.

Mohlo by vás zaujímať:

Doprajete svojej šálke kávy cukor a mlieko? Zdroj: pixabay.com