Zahraničné

Chorvátsky parlament schválil stiahnutie krajiny z arbitráže so Slovinskom

ZÁHREB – Chorvátsky parlament schválil dnes stiahnutie krajiny z medzinárodných arbitrážnych rokovaní o hraniciach so Slovinskom. Dôvodom bol únik nahrávky údajne ukazujúcej, že slovinský sudca si nenáležite vymieňal tajné informácie s vládou v Ľubľane.

Slovinsko a Chorvátsko sa 24 rokov po rozpade Juhoslávie stále dohadujú o svojej námornej a pozemnej hranici. Ľubľana požaduje prístup do medzinárodných vôd v severnom Jadranskom mori, kde tvorí slovinské územie úzky pás pobrežia medzi Talianskom a Chorvátskom.

Chorvátski poslanci jednohlasne podporili návrh, ktorý predložila vláda premiéra Zorana Milanoviča. Ten zdôraznil, že obe krajiny by sa mali usilovať o iné riešenie.

“Navrhujem, aby sme našli nový model. Tento bol definitívne skompromitovaný… Arbitrážny súd môže pokračovať, ale my s tým nebudeme mať nič spoločné,” povedal premiér v parlamente pred hlasovaním.

Vzhľadom na pohraničný spor v Piranskom zálive blokovalo Slovinsko v roku 2008 prístupové rozhovory Chorvátska s Európskou úniou. Obe krajiny sa napokon dohodli na medzinárodnej arbitráži, čo umožnilo Chorvátsku vstúpiť do EÚ v roku 2013.

Päťčlenný arbitrážny súd je zložený z troch zahraničných sudcov a po jednom sudcovi z Chorvátska a Slovinska. Má byť nezávislý od vlád v Záhrebe i Ľubľane.

Chorvátsky denník Večernji list však minulú stredu zverejnil úryvky z uniknutej nahrávky, na ktorej slovinský sudca Jernej Sekolec hovorí o tajných podrobnostiach prípadu so Simonou Drenikovou, ktorá na súde zastupuje slovinské ministerstvo zahraničných vecí.

Obaja rezignovali minulý štvrtok. Neposkytli k tomu žiadne vyhlásenie.

Slovinsko v stredu vymenovalo za svojho nového arbitra francúzskeho experta Ronnyho Abrahama, súčasného predsedu Medzinárodného súdneho dvora.