Zahraničné

Chorvátsko hlási nový denný rekord, pribudlo 358 prípadov nákazy

Chorvátsko - Zdroj: FOTO TASR - Michal Svítok

Záhreb – V Chorvátsku pribudlo v stredu za posledných 24 hodín 358 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší počet od začiatku pandémie. Informovala o tom agentúra DPA.

Predchádzajúci rekordný prírastok nových prípadov za deň (265) úrady naposledy zaznamenali uplynulý piatok. Počet osôb, ktoré mali pozitívne výsledky testov na koronavírus SARS-CoV-2, tak v Chorvátsku od začiatku pandémie stúpol na 8888. Na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 doteraz zomrelo 175 ľudí. Počet aktívnych prípadov nákazy je 2351. V samoizolácii sa nachádza 7993 ľudí.

Najviac postihnutými oblasťami sú Šibenicko-kninská a Splitsko-dalmatínska župa, ktoré sa nachádzajú na pobreží Jadranského mora. Ide zároveň o hlavné turistické destinácie. Z 358 nových prípadov bolo 138 zaznamenaných práve v Splitsko-dalmatínskej župe. Ďalších 67 prípadov úrady hlásia z hlavného mesta Záhreb.

Členské štáty EÚ susediace s Chorvátskom vrátane Talianska, Slovinska a Rakúska už varovali svojich občanov pred cestovaním do tejto balkánskej krajiny. Nemecká vláda varovala občanov pred dovolenkou v Šibenicko-kninskej a Splitsko-dalmatínskej župe. Turizmus je najdôležitejším priemyslom Chorvátska, ktoré sa pre zahraničných návštevníkov otvorilo 1. júla. Chorvátske úrady pripisujú vinu za súčasné zhoršenie situácie mladším turistom a klubom na pobreží. Premiér Andrej Plenkovič minulý týždeň pripustil, že vláda uvoľnením karanténnych opatrení išla do rizika v snahe pomôcť cestovnému ruchu.