Politika Top Zahraničné

Chorváti majú novú vládu, na jej čelo zasadol konzervatívec

ZÁHREB – Chorvátsky parlament odsúhlasil včera podobu novej stredopravej vlády na čele s predsedom konzervatívnej strany Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) Andrejom Plenkovičom. Novému premiérovi a 20 ministrom vyjadril zákonodarný zbor podporu v pomere 91 ku 45 hlasom, informovala agentúra DPA.

Parlament o kabinete doterajšieho europoslanca Plenkoviča (46) hlasoval päť týždňov po predčasných voľbách, z ktorých nevzišiel jasný víťaz. Prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová poverila vytvorením vlády šéfa HDZ, ktoré sa dohodlo na koaličnej spolupráci s menšou proreformnou stranou Most.

Štyria vicepremiéri z radov ministrov

Štyria z novovymenovaných ministrov budú mať zároveň funkciu vicepremiéra. Jedným z nich je Plenkovičov spolustraník Davor Ivo Stier, ktorý povedie rezort zahraničných vecí a európskych záležitostí. Nestraník Zdravko Marič zostáva ministrom financií, ktorým bol aj v doterajšej koaličnej vláde HDZ a Mostu.

Septembrové predčasné voľby v Chorvátsku si vynútil rozpad koalície HDZ a Mostu, ktorá začala vládnuť iba koncom januára. Vyvrcholil tak spor okolo obvinení z korupcie, ktorým čelil bývalý šéf HDZ a vicepremiér Tomislav Karamarko.

Foto: Twitter