Politika Zahraničné

Chodorkovskij má vraj tajné informácie o aktivitách Moskvy v zahraničí

Michail Chodorkovskij - Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham

LONDÝN – Viacerým vysokopostaveným ruským predstaviteľom či osobám napojeným na okruh ľudí okolo ruského prezidenta Vladimira Putina sa v posledných týždňoch stalo, že sa utajované informácie, ktoré sa ich týkali, objavili náhle v médiách.

Či už to bola ruská právnička Natalija Veselnickaja, známa ako ruská spojka na predvolebnom stretnutí s tímom Donalda Trumpa, alebo viacero súčasných či bývalých predstaviteľov ruskej vlády, za zverejnením utajovaných informácií o nich stál jediný človek – Michail Chodorkovskij, známy ruský opozičný politik, žijúci v britskom exile.

Chodorkovskij na odhaľovanie utajovaných skutočností týkajúcich sa ľudí z najbližšieho Putinovho okolia zriadil dokonca už aj analytické centrum. Volá sa Dossier Center, pracuje v ňom zatiaľ päť analytikov a informácie zatiaľ zbierajú najmä pomocou anonymných elektronických dropboxov, kde im môže ktokoľvek odovzdávať akékoľvek zaujímavé informácie.

Dossier Center, ktoré funguje už od novembra minulého roka, sa však bráni prirovnaniam k WikiLeaks, ktoré sa podľa tlačovej agentúry Associated Press logicky ponúkajú. Chodorkovského centrum podľa jeho zamestnancov totiž nezverejní na rozdiel od WikiLeaks každý materiál, a už vôbec nie v „surovej” podobe a bez overenia. Každú informáciu si najskôr krížovo skontrolujú navzájom všetci pracovníci centra a zverejnia ju len v prípade, ak je podľa nich hodnoverná a má obstojnú spravodajskú hodnotu.

„Nemáme núdzu o materiály, ktoré v súčasnosti posudzujeme,” hovorí Chodorkovskij. Na stránke jeho inštitúcie je už teraz zverejnený a postupne rozširovaný obrovský interaktívny „pavúk” znázorňujúci väzby medzi jednotlivými ruskými politikmi a podnikateľmi, z ktorého je v niektorých miestach pekne vidieť, kto v Rusku najviac profituje z korupcie.

Okrem korupcie sa podľa Chodorkovského v skúmaných materiáloch objavuje čoraz viac aj ďalšia téma – dôkazy o ruskom zasahovaní v zahraničí, kde sa Kremeľ snaží ovplyvňovať verejnú mienku a získať na spoluprácu miestnych predstaviteľov. Ruské veľvyslanectvo v Londýne na správy o činnosti Chodorkovského analytického centra zatiaľ reagovalo len poznámkou, že ktokoľvek má informácie o korupcii v Rusku, mal by kontaktovať príslušné ruské úrady.