Domáce Ekonomika Kauzy Top

Chirurga, ktorý získal trištvrte milióna eur od Lubyovej, kritizuje aj Remišová. Ministerku chce odvolať

Veronika Remišová, Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA (TASR/redakcia) – Poslankyňa Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Veronika Remišová priniesla nové zistenia v kauze stimulov na vedu a výskum. Venovala sa najmä firme NaviDate s.r.o., o ktorej podozrivom projekte informoval Glob.sk ako prvý. Remišová tvrdí, že prototyp zariadenia, ktorý chce vyvíjať za štátne peniaze spomínaná firma, je už k dispozícii niekoľko rokov v Českej republike. Nerozumie tak postupu hodnotiteľa, ktorý hovorí niečo iné. Podľa Remišovej zistení firma sídli, podobne ako ďalšie podporené spoločnosti, v rodinnom dome majiteľa, ktorý je chirurgom.

 

“Zdá sa, že podľa pani ministerky robia na Slovensku najlepší priemyselný výskum práve firmy v rodinných domoch,” konštatovala Remišová.

Ako uviedla opozičná poslankyňa, majiteľ firmy Dr. Schwartz spolu s hlavným odborníkom tohto projektu Vladimírom Čechom už niekoľko rokov sedia v orgánoch českej firmy OPROX. Táto firma v ČR v minulosti získala niekoľko dotácii od štátu, a to aj aj na veľmi podobný projekt, na aký jej majiteľom pridelila dotáciu ministerka Lubyová. Podľa Remišovej pred niekoľkými mesiacmi podali traja výskumní pracovníci návrh na konkurz spoločnosti, pretože im spoločnosť nevyplatila mzdy za niekoľko mesiacov. „Neviem, či takéto praktiky potrebujeme so štátnou podporou zavádzať aj u nás,“ pochybuje Remišová.

Zároveň upozornila aj na to, že jeden z hodnotiteľov v prípade NaviDate s.r.o. uvádza v hodnotení, že “projekt ponúka nové technologické riešenia a služby, ktoré v súčasnosti nie sú dostupné na trhu”, čo ale vraj nemá oporu v skutočnosti.

Cieľom projektu podporeného ministerstvom školstva je totiž „navrhnúť prototyp pasívneho optoelektronického vyhľadávacieho systému, ktorý bude schopný monitorovať pohyblivé objekty”. Remišová pritom upozorňuje, že iná česká firma, ktorá v minulosti spolupracovala s firmou OPROX, podobný systém – Optický lokalizační systém na sledovanie pohyblivých cieľov – predstavila na konferencii už v roku 2015 a funkčný prototyp stále ponúka na svojej internetovej stránke„Úplne tak popiera najsilnejšiu stránku projektu podľa hodnotiteľa nášho ministerstva školstva, podľa ktorého projekt prinesie riešenia a služby, ktoré nie sú dostupné na trhu. Osobne som presvedčená, že ľudia za týmto projektom minú peniaze od štátu a z výroby a predaja takého systému nič nebude,“ tvrdí V. Remišová. Zároveň oznámila, že strana OĽaNO začína zbierať podpisy poslancov s cieľom iniciovať mimoriadnu schôdzu NR SR s jediným bodom, ktorým je vyslovenie nedôvery ministerke školstva Martine Lubyovej (nom. SNS).

Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) bude žiadať hlavu ministerky školstva Martiny Lubyovej (nom SNS). Zdroj: TASR / Martin Baumann

Hodnotitelia sú neznámi, prideľujú vysoké body napriek vlastným otáznikom

Pri podrobnejšom pohľade redakcia Glob.sk narazila aj na ďalšie nezrovnalosti pri hodnotení. Slovné hodnotenia projektu upozorňujú na problémy, ktoré ale nie je vidieť na bodovom ohodnotení. Hodnotitelia nie sú verejnosti známi, napríklad na rozdiel od tých, čo figurujú pri eurofondoch. Takže nikto netuší, kto sú a akou odbornosťou disponujú.

Jeden z nich uvádza: “Ako základnú prekážku naplnenia cieľov žiadosti vidím vysokú konkurencieschopnosť riešení v danej oblasti výskumu a vývoja a rýchly vývoj technológií a riešení, ktoré môže byť ďaleko rýchlejšie ako sú termíny a časový harmonogram navrhovateľov žiadosti.” Zároveň ale priradil vysoké bodové ohodnotenie 94 bodov zo 100.

Iný posudzovateľ uviedol, že je “problematické posúdiť zameranie podnikateľskej činnosti v minulosti” nakoľko NaviDate s.r.o. je na trhu len krátko. Spoločnosti pridelil 89 bodov. Vďaka ďalšiemu posudzovateľovi vieme, že NaviDate s.r.o. si plánuje účtovať v rámci stimulu aj “služobné cesty a výdavky na konferencie”. V tomto prípade dokonca posudzovateľ odporúča prehodnotenie počtu týchto ciest. Dodáva aj nasledujúce: “Neviem sa vyjadriť k stabilnosti prevádzkových priestorov, v žiadosti o nich informácia absentuje.”

O aké prepojenie slovenského výskumu a slovenského priemyslu pri tomto projekte vlastne ide, je stále nejasné. Priznáva to aj posledný citovaný hodnotiteľ, keď uvádza že: “V žiadosti absentuje (s výnimkou zodpovedného riešiteľa) bližšia špecifikácia participovania (oblasť výskumu) ďalších členov podieľajúcich sa priamo na riešení projektu.” Projekt ale získava opäť vysokých 94 bodov.

Ministerka školstva Martina Lubyová stále obhajuje pridelené stimuly na vedu a výskum. Zdroj: TASR

Ministerstvo Remišovej tlačovku vníma ako útok

Podľa rezortu školstva Remišová zaútočila na nezávislý odborný systém hodnotenia výskumu a vývoja, ako aj na samotných riešiteľov projektov a odborných hodnotiteľov. Uviedol to odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.

“Podobné útoky zastrašujú a demotivujú odborníkov, ktorí by mohli hodnotiť vedecké projekty na Slovensku. Všetci, ktorí sa takýmto útokom venujú, by si mali uvedomiť, že to môže mať vážne následky na čerpanie prostriedkov na vedu a výskum pre celé Slovensko,” uviedlo ministerstvo. Ako doplnilo, pri takomto škandalizovaní a politizovaní odborných aktivít sa ľudia boja nielen hodnotiť, ale aj podávať projekty. “Ministerstvo potom nemá možnosť zvyšovať čerpanie prostriedkov,” poznamenal rezort školstva.

Ministerstvo školstva uviedlo, že nechápe logiku štvrtkovej tlačovej besedy. “Tvrdenie poslankyne Remišovej, že dotácie musia ísť firmám, ktoré na svoju prácu musia potrebovať výskum a vývoj, vôbec neodporuje tomu, ako boli prostriedky rozdelené. K obvineniam poslankyne sa budú vyjadrovať jednotlivé napadnuté firmy,” povedalo ministerstvo.

Podľa ministerstva je šéfka rezortu školstva Martina Lubyová  pripravená na odbornú verejnú diskusiu s poslankyňou Remišovou.