Domáce

Chápadlá Kočnera siahali aj po Kováčikovi. Špeciálny prokurátor však stretnutia odmieta

Marián K. sa mal snažiť ovplyvňovať aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten s ním ale stretnutia odmieta. Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vylúčil stretnutia s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a Marianom K., obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Reaguje tak na informácie Denníka N. Ten zverejnil prepis údajnej komunikácie Mariana K. s Bödörom, podľa ktorej mal byť hlavnou spojkou podnikateľa na prokuratúru práve Kováčik.

Z komunikácie má vyplývať, že Kováčik sa s N. Bödörom pravidelne stretával. Kováčik tvrdí, že sa o tomto dozvedel len z médií a obsah týchto informácií nemá ani verifikovaný. „Na spôsob a obsah komunikácie týchto osôb nemá žiadny vplyv a nemôže ani zodpovedať za to, kto sa o ňom a ako baví. S čistým svedomím môže povedať, že sa nikdy na ničom so spomínanými osobami, ktoré mali o ňom komunikovať, nedohadoval, nestretával sa s nimi a nebol s nimi v žiadnom kontakte, obdobne ako sa vyjadril k podobnej komunikácii aj Prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Zdá sa, že Marián K. sa pri získavaní kontaktov na tie najvyššie miesta nezastavil pred ničím a nikým. Zdroj: Archív

S Bödörom sa vraj nekamarátil

Špeciálny prokurátor sa ohradzuje voči publikovaným a podľa neho nepravdivým tvrdeniam. Prehlásil, že vždy postupoval v trestných veciach v súlade so zákonom a žiadnej nepovolanej osobe neposkytol žiadne údaje z trestných vecí. „K dnešnému dňu nebol políciou špeciálny prokurátor predvolaný vypovedať k predmetnej trestnej veci, ani k ďalším veciam, ktoré boli medializované. Naďalej je pripravený na bezodkladnú spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní, pokiaľ ho oslovia,“ podotkla Tökölyová. Kováčik deklaruje, že informácie o takzvanom kamarátstve s Bödörom má len z médií. Podnikateľa mal stretnúť prvýkrát na kultúrno-športových podujatiach pred asi ôsmimi až desiatimi rokmi. „Nemá s ním žiadny a už vôbec nie takzvaný. nadštandardný vzťah,“ uviedla Tökölyová. Pre medializovanú údajnú komunikáciu medzi Marianom K. a Bödörom, ktorá sa má dotýkať aj špeciálneho prokurátora, požiadal Kováčik o stanovisko dozorujúcich prokurátorov k „rozsahu predmetnej komunikácie“.

Svoje chápadlá chcel Marián K. votrieť aj na najvyššie miesta prokuratúry. Zdroj: Archív

Údajné kontakty preverí polícia

„Podľa vyjadrenia dozorujúcich prokurátorov predložená komunikácia je neúplná a vytrhnutá z kontextu,“ informovala Tökölyová. Opakovane uverejňované ničím nepodložené závery o protiprávnom postupe špeciálneho prokurátora vníma Kováčik ako podsúvané klamstvá, ktoré považuje za súčasť dlhodobej účelovej diskreditačnej kampane s cieľom dosiahnuť jeho odstúpenie z funkcie. Generálna prokuratúra pre Denník N uviedla, že tieto podozrenia už vyšetrujú. „Dozoroví prokurátori ÚŠP informovali generálneho prokurátora na nedávnom stretnutí, že z vami spomínanej komunikácie by mohlo vyplynúť podozrenie z kontaktov niektorých prokurátorov s osobou M. K. Dozoroví prokurátori ÚŠP tiež generálneho prokurátora informovali, že uložili príslušníkom polície, aby sa vecou zaoberali s tým, že ak vyplynú relevantné poznatky, bude vo veci začaté trestné stíhanie,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Postupné odhaľovanie komunikácie M. Kočnera cez Threemu prináša stále nové a nové mená, cez ktoré sa kedysi vplyvný muž snažil ovplyvňovať dianie na Slovensku. Zdroj: Archív