Zahraničné Politika Top

Chaos s brexitom ohrozuje aj voľby do europarlamentu

Brexit môže ohroziť voľby do europarlamentu. (ilustračné foto TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Do brexitu zostávajú už len dva mesiace. Brusel má obavy, že odloženie vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) ohrozí májové voľby do Európskeho parlamentu (EP).

Európska únia má veľký problém. Snaží sa doviesť do úspešného cieľa náročný proces vystúpenia Veľkej Británie. Lenže hrozí tu nebezpečenstvo tvrdého brexitu, ktorý by priniesol veľké problémy nielen Spojenému kráľovstvu, ale aj členským štátom Únie. Zostávajú dve možnosti: snažiť sa doviesť proces do konca v určenom termíne, alebo ho odložiť a pokúsiť sa o brexit neskôr.

Vyjednávači Veľkej Británie a 27 európskych partnerov sa s obavou pozerajú na polnoc 29. marca. Keď sa nič nezmení, tak od tohto dátumu už nebude 66 miliónov Britov občanmi EÚ. Stane sa tak presne dva roky odvtedy, ako premiérka Theresa Mayová predložila žiadosť Bruselu. Tento termín je stanovený aj v Zmluve o EÚ, ak nedôjde dovtedy k inému rozhodnutiu. Termín 29. marec je nepriamo spojený s druhou nesmierne dôležitou udalosťou pre EÚ, ktorá sa má konať od 23. až do 26. mája 2019.

Nevyriešený brexit môže spôsobiť problémy

V tomto období sa budú konať voľby do europarlamentu. Najprv sa budú voliť noví poslanci EP (v polovici apríla prebehne posledné plenárne zasadnutie). Namiesto 751 mandátov by tento rok malo do lavíc zasadnúť len 705 poslanov – bez Britov. Po vytvorení parlamentu bude v júli na plenárnom zasadnutí zvolený nový šéf Euróspkej komisie (EK). Počas leta si potom zostaví svoj tím a na jeseň odprezentuje vládny program.

Nevyriešený brexit by  mohol negatívne ovplyvniť eurovoľby. Ak nevznikne do konca marca žiadna dohoda, Veľká Británia bude musieť opustiť EÚ úplne bez pravidiel. Takýto brexit by bol politickou aj ekonomickou katastrofou. Preto chce Mayová už odsúhlasenú a v parlamente neschválenú dohodu “otvoriť”  a znova o nej rokovať. To však zvyšných 27 členských štátov dôrazne odmieta. Je tu teda patová situácia. Obe strany ale tvrdia, že chcú za každú cenu tvrdému brexitu zabrániť. 

Šéf Rady EÚ Donald Tusk odmieta znova rokovať o dohode o vystúpení z EÚ. (TASR/AP)

Nebezpečenstvo pre voľby

Vychádzajúc z vyjadrení europoslancov existuje ešte iný scenár. Odložiť brexit. Aj tu sú k dispozícii dve možnosti. Brexit sa presunie rovno o celý rok, Briti sa zúčastnia eurovolieb a potom sa uvidí, ako to s brexitom bude vyzerať. Alebo sa vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie odloží len o tri mesiace, Briti sa volieb nezúčastnia a brexit by sa odohral pred júlom. Podľa Zmluvy o EÚ sa ale musí členský štát eurovolieb zúčasniť. Európski občania majú na to právo, a je jedno v akej európskej krajine žijú. Týka sa to aj 3,4 milióna občanov, ktorí nie sú Briti, ale v krajine žijú a pracujú. 

To prináša so sebou viacero veľkých problémov. Keď sa brexit odloží o rok, bude boj na jeseň pokračovať, a ako Damoklov meč visieť nad novou Európskou komisiou a europarlamentom. Ďalšie ochromenie politiky 27 členských štátov je takmer isté.

Možná žaloba

Britská vláda zatiaľ nezačala s prípravami na uskutočnenie eurovolieb v krajine. Volební experti v Európskom parlamente si robia starosti pri predstave, že sa Británia do nich zapojí, pretože kvôli nezrovnalostiam môže na Európskom súdnom dvore pristáť žaloba za ich neplatnosť. 

To sa môže stať, aj keby sa brexit posunul iba o tri mesiace. Právne by mohol europarlament zmeniť svoj rokovací poriadok tak, že by bola Británia z volieb formálne vylúčená. Či by tento postup schválil Európsky súdny dvor, nie je jasné. Nikdy predtým k takej situácii nedošlo. Bolo by to veľkým rizikom pre budúcu 27-člennú EÚ.

V stredu večer telefonoval prezident Európskej rady Donald Tusk s premiérkou Theresou Mayovou, aby sa dohodli na ďalšom postupe. Znova jej zopakoval, že o dohode už nie je možné opätovne rokovať.  “Včera sme sa dozvedeli, čo Spojené kráľovstvo nechce. Avšak stále nevieme, čo Spojené kráľovstvo chce,” napísal Tusk po telefonáte na Twitteri.