Domáce Koronavírus Politika Top

Cez Veľkú noc sa opatrenia sprísnia. Vláda obmedzila voľný pohyb osôb

Zdroj: Úrad vlády SR

BRATISLAVA – Počas Veľkej noci budú platiť nové – prísnejšie pravidla. Vláda na svojom dnešnom zasadnutí schválila prísnejšie opatrenia, ktoré avizoval premiér Igor Matovič (OĽaNO) už počas víkendu. Od stredy 8. apríla až do 13. apríla tak bude platiť obmedzený voľný pohyb osôb. Neznamená to, že počas Veľkonočných sviatkov sa z domu nebudeme môcť pohnúť vôbec, no prípady, kedy tak urobiť môžete, budú zúžené iba na to nevyhnutné. Všetko má byť okrem toho pod drobnohľadom príslušných zložiek. Nie každý člen vlády Matovičov nápad podporil. Napriek tomu prešiel. 

 

Vláda prijala prísnejšie opatrenia vzhľadom na riziko, ktoré blížiace sa sviatky predstavujú. Dôvodom boli obavy z toho, že ľudia by mohli počas Veľkej noci viac cestovať či sa vzájomne navštevovať, čo by zvýšilo možnosť šírenia nákazy ochorenia COVID-19.

Ľudia tak svoje domovy budú môcť opustiť iba v nevyhnutných prípadoch, medzi ktoré vláda zaradila cestu do a z práce, nákupy, návštevu lekára, pobyt v prírode – no iba v rámci okresu, pohreb príbuzného či starostlivosť o príbuzného a susedskú výpomoc. Zároveň bude v tieto dni platiť zákaz uplatňovania si práva pokojne sa zhromažďovať. Výnimku tvoria iba osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. “Týmto opatrením sledujeme najmä to, aby sme nenakazili starších ľudí, našich starých rodičov. Verím, že ľudia opatrenie pochopia, je to ochrana verejného zdravia, ochrana verejného záujmu,” zdôvodnil opatrenia Matovič.

Matovič svoj zámer predostrieť návrh na obmedzenie pohybu počas blížiacich sa sviatkov na vláde prezentoval jasne v nedeľu. Predchádzalo tomu stretnutie s lekárskymi odborníkmi.

Za nedodržanie postihy

Samozrejmosťou ostáva nosenie rúšok. Potrebné je tiež dodržiavať zvýšenú hygienu, pravidelne a dôkladne si umývať ruky a využívať antibakteriálne gély či jednorazové rukavice. Dodržiavať by sme mali aj odstup od ostatných osôb. Aj naďalej sú v platnosti obmedzenie v súvislosti s počtom osôb v obchodoch. Vláda napriek tomu na obdobie Veľkej noci prijala ešte prísnejšie opatrenia, pretože ako vysvetlil v nedeľu Igor Matovič, “bojíme sa, že by sme mohli škrtnúť zápalkou, ak by sme takéto rozhodnutie neprijali.”

Dnes tiež zdôraznil, že za nedodržanie opatrení hrozia postihy. Dodržiavanie zákazu majú kontrolovať zložky rezortov vnútra a obrany. V uliciach majú byť hliadky, ktoré budú  zhromažďovať informácie, ktoré dostanú od tých, ktorých zastavia. Tieto budú následne preverovať. “Pri zistení porušenia bude uložená sankcia,“ povedal Matovič.

Klasických veľkonočných tradícií sa tento rok nedočkáme. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

Remišová sa zdržala

K návrhu, ktorý dnes presadila vláda, nemajú jednoznačný postoj ani všetci členovia koalície. Podpredseda parlamentu za stranu Za ľudí Juraj Šeliga uviedol, že to rešpektuje, ale nerozumie. “Plne podporujem apel kompetentných expertov, aby sme aj počas Veľkonočných sviatkov udržali existujúce preventívne opatrenia, vysokú mieru našej disciplinovanosti a na minimum obmedzili cestovanie, priateľské, či rodinné stretnutia,” uviedol. Kým však opatrenia fungujú a majú konkrétne výsledky nevidí vraj zmysel v tom, aby sme ich pritvrdzovali a vymýšľali nevykonateľné obmedzenia, ktoré by ľudí len miatli a vyvolávali paniku. “Som právnik, ale priznám sa, že keď som si pozrel čo dnes schválila vláda (a s akými výnimkami), tak si naozaj neviem predstaviť, ako sa to dá vykonať v praxi,” dodal.

Jeho stranícka kolegyňa a podpredsedníčka vlády Veronika Remišová otvorene priznala, že pri hlasovaní sa zdržala. Ako uviedla, na koaličnej rade aj na rokovaní vlády navrhla, aby to ľuďom neprikazovali a nezapájali do toho políciu a armádu, ale aby ich o to požiadali. “Som hrdá na našich občanov, ako sa doteraz správajú a som si istá, že aj našu výzvu by pochopili. Žiaľ, môj návrh neprešiel, preto som sa na vláde pri hlasovaní o tomto bode zdržala,” povedala Remišová.

Ďalší podpredseda parlamentu, tentokrát z najsilenejšej opozičnej strany Smer-SD, Peter Pellegrini, uviedol, že ľudia nariadenia poctivo dodržiavajú a preto nie je dôvodu na ďalšie tvrdé sprísňovanie podmienok pohybu občanov. “Ak by premiér dôveroval ľuďom a oni dôverovali jemu, stačilo by sa mu ľuďom verejne prihovoriť a poprosiť ich o spoluprácu. Igor Matovič však ľuďom neverí a chce vidieť v uliciach policajtov a vojakov. Je to zbytočné mocenské gesto, ktoré môže vážne narušiť dôveru a spoluprácu naprostej väčšiny občanov so štátnymi orgánmi,” uviedol Pellegrini.

Návrat do starých koľají je v nedohľadne

Niektoré okolité krajiny ako Česká republika či Rakúsko pritom už avizovali, že po veľkonočných sviatkoch chcú postupne začať od prísnych opatrení upúšťať a vracať život “do normálu”. Slovensko by však aj naďalej malo ostať nastavené v súčasnom režime. Matovič to zdôvodnil tým, že nechce ísť po vzore krajín, ktoré zvládajú boj s ochorením COVID-19 horšie ako my.  “Z pohľadu aj okolitých krajín najlepšie boj voči novému koronavírusu zvláda Slovensko. Určite sa nebudeme inšpirovať krajinami, ktoré výrazne horšie zvládajú boj s ochorením COVID-19,” vyhlásil.

Mohlo by vás zaujímať: