Domáce GPlus Servis Top

Cesta autom na dovolenku je nevyspytateľná. Dieťa sa mihnutím oka dokáže zmeniť na letiaci predmet

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Aj tento rok ste sa rozhodli navštíviť vašu obľúbenú destináciu autom? Myslíte si, že na ceste vás už nič nedokáže prekvapiť, pretože ju poznáte ako svoje topánky? Ste na omyle. K notoricky známym radám ako dopĺňanie tekutín a prerušovanie jazdy sa pripája aj riziko prehriatia či embólie. Vyvarovať sa či už dopravnej alebo zdravotnej kolízii sa dá ľahko.

 

Leto sa už tradične spája so slnečným počasím, oddychom a trmácaním sa s celou rodinou na zaslúženú dovolenku. Mnohí však uprednostňujú auto pred leteckou dopravou, či už kvôli strachu alebo vidiny ušetrených peňazí. Ale ani takýto druh prepravy vám nezaručí 100 percentnú bezpečnosť. Preto nie je na mieste podceňovať signály tela a radšej sa pokúste riadiť pokynmi záchrannej zdravotnej služby (ZZS).

Voda čo ma drží nad vodou

Na dlhšiu cestu s dieťaťom autom, za ktorú sa považuje jazda dlhšia ako hodinu,  je potrebné sa vyzbrojiť dostatočnou zásobou vody. „Do auta na dlhšiu trasu si musíme vždy vziať nesladené tekutiny (čaj, voda, minerálka) v objeme aspoň 1,5 litra na cestujúcu osobu. Môžeme totiž uviaznuť v kolóne vozidiel aj na niekoľko hodín a najbližšie občerstvenie môže byť veľmi vzdialené,“ zdôraznila vedúca Strediska odbornej prípravy na Operačnom stredisku ZZS SR Margita Vernarcová. Dopĺňanie tekutín už počas jazdy je veľmi dôležité ako pre vodiča tak aj pre malých členov posádky.

Do auta by ste si mali so sebou zobrať aspoň 1,5 litra vody. Zdroj: pixabay.com

Bez klímy ani na krok

Bez funkčnej klimatizácie sa dnes už často nezaobídeme. V prípade, ak auto nie je vybavené takouto technológiou, je potrebné nechať cirkulovať vzduch aspoň otvorenými oknami a prekysličovať priestor vo vozidle. Keď tak neurobíte, môže nastať prehriatie organizmu, ktoré sa prejaví s odstupom niekoľkých hodín zvýšenou telesnou teplotou, horúčkou, bolesťami hlavy či vracaním. V  stojacom aute sa dokáže teplota vyšplhať až na neuveriteľných 60 až 70 stupňov Celzia. Pre deti takýto pobyt vo vozidle môže byť osudným. ,,Postupne so zohrievaním vzduchu sa zohrieva aj organizmus až do 40,5 – 41 stupňov, kedy začnú zlyhávať základné životné funkcie – vedomie, dýchanie a krvný obeh. Žiaľ, smrť v niektorých prípadoch môže nastať už po 15 – 20 minútach strávených pri extrémne vysokej teplote vzduchu na priamom slnku,“ uviedla Vernarcová. Polícia už minulý rok rozbehla projekt ,,Nezabudni na mňa v aute,” pri ktorom príslušníci Policajného zboru rozdávajú vodičom letáky a osviežovače vzduchu.

Polícia aj tento rok vodičom rozdáva letáky so sloganom ,,Nezabudni na mňa v aute!”Zdroj: Glob.sk

Všetko s mierou

Každý extrém škodí a to platí aj pri používaní klimatizácie. Záchranná zdravotná služba preto odporúča, aby teplotný rozdiel v aute voči vonkajšiemu prostrediu neprekročil hranicu viac ako 3 až 4 stupňov. Čo v praxi znamená, že pokiaľ vonku budú 30-tky, v aute by mala byť nastavená teplota na maximálne 26 stupňov. „Časté zmeny teplôt počas prestávok v jazde so zle nastavenou klimatizáciou v aute spôsobujú, že sa dieťa vonku pri vyššej teplote spotí a spotené nastupuje späť do chladného auta, výsledkom čoho môže byť prechladnutie či zápal sliznice dýchacích ciest,“ upozornila Vernarcová. Nielenže dieťa môže prechladnúť, ale studený vzduch môže spôsobiť aj zápal očných spojiviek, stredného ucha či spôsobiť stuhnutie svalstva.

Nie je vhodné nastaviť teplotný rozdiel oproti vonkajšiemu prostrediu o viac ako 3 – 4 stupne. Zdroj: pixabay.com

Vstávaj!

Azda každý si už počas cesty zdriemol. Spánok v aute síce nie je pohodlný a plnohodnotný, ale najviac ho obľubujú deti. Nielen pre vodičov je potrebná bezpečnostná prestávka počas dlhej jazdy, ale aj pre vaše ratolesti. Tie znižujú únavu a zvyšujú schopnosť koncentrácie pozornosti. Slúžia tiež ako prevencia proti tvorbe kŕčových žíl a pre lepšie okysličenie organizmu.

Dlhá cesta môže navodiť vodičovi únavu a dokonca aj obmedzenie prietoku krvi v dolných končatinách. Prejaviť sa to môže opúchaním prstov na nohách až po predkolenie. Citlivejšie sú pritom vyššie ročníky. ,,Aby sme minimalizovali hrozbu vzniku trombov a embolov, mali by sme sa pred každým dlhým cestovaním poradiť so svojim lekárom o preventívnych opatreniach, najmä ak trpíme srdcovocievnymi ochoreniami, ako ischemická choroba srdca, vysoký krvný tlak, stav po mozgovocievnej príhode, cukrovka, alebo sme v minulosti embolizáciu prekonali,” radí ZZS. Ak sa príznaky objavujú častejšie a sú bolestivejšie, prerušte jazdu a kontaktujte záchrannú zdravotnú službu.

Predísť embólii, opuchom končatín a únave sa dá jednoducho. Stačí si len dožičiť prestávky počas jazdy. Zdroj: pixabay.com

Pohodlie pre najmenších

V neposlednom rade je bezpečnosť. Autosedačka je pre dieťa jediný ochranný štít, ktorý mu môže zachrániť život pri čelnej zrážke dvoch áut. Každé dieťa nižšie ako 150 centimetrov od 6 do 10 rokov, by malo byť umiestnené v špeciálnej sedačke. Ak je systém bezpečnostného zariadenia pre najmenšieho člena posádky nepohodlný, môže to vodičovi strpčovať celú cestu. Vaša ratolesť môže byť nepokojná, bude sa snažiť z neho dostať von a to vodičovi zvyšuje nároky na jeho pozornosť. „V opačnom prípade sa pri prudkom brzdení alebo náraze pri dopravnej nehode správa ako voľne letiaci predmet, ktorý narazí na každú prekážku pred sebou –  predné sedadlá, opierky hlavy na predných sedadlách, čelné sklo. Kinetická energia pôsobiaca na nechránené krehké detské telo má často až fatálny následok – ťažké poškodenie zdravia alebo až smrť,“ dodala na záver Vernarcová.

Autosedačka je pre dieťa jediný ochranný štít, ktorý mu môže zachrániť život pri čelnej zrážke dvoch áut. Zdroj: pixabay.com