Zahraničné Politika

Český ústavný súd zrušil kontroverzné zdanenie cirkevných reštitúcií

Praha. Zdroj: Unsplash/Anthony DELANOIX

PRAHA – Český Ústavný súd (ÚS) zrušil v utorok zákon, ktorý by zdaňoval finančné náhrady vyplácané štátom cirkvám za majetok skonfiškovaný počas komunistického režimu. ÚS zrušil toto daňové opatrenie a označil ho za porušenie práva, informovali portál ČT24 či tlačová agentúra AP.

Cirkvi v Česku dostali od štátu časť svojho majetku naspäť po páde komunistického tábora. A v priebehu 30 rokov majú takisto dostať finančné náhrady vo výške približne 59 miliárd českých korún, zvýšených o infláciu. Zákon, podľa ktorého mali cirkvi platiť 19-percentnú daň z finančných náhrad vyplácaných štátom v reštitučnom procese, navrhla komunistická strana a bol novelizáciou reštitučného zákona z roku 2012.

V apríli ho poslanci vládnych strán schválili, čo bol znak toho, že znova silnie vplyv komunistickej strany v krajine. Strana síce nie je súčasťou menšinovej stredoľavej vlády premiéra Andreja Babiša, ale v hlasovaní o dôvere jej komunisti vyslovili podporu. Cirkvi a náboženské spoločnosti mali podľa novely zákona, schválenej na jar, zdaňovať finančné náhrady od štátu už od začiatku januára 2020.

Po utorkovom verdikte ÚS budú cirkvi v Česku naďalej dostávať celú sumu, na ktorej sa so štátom po roku 2012 dohodli. Verdikt oznámil predseda Ústavného súdu Pavel Rychetský a odôvodnenie následne prečítal sudca Jaromír Jirsa. Predseda ÚS Rychetský po vynesení rozsudku vyhlásil, že sa proti verdiktu nedá odvolať, dodal portál ČT24.