Politika Zahraničné

Český prezident Zeman vymenoval Zaorálka za ministra kultúry

Podľa Zaorálka nie je stav okolo českého ministerstva kultúry dobrý. Zdroj: SITA/Jakub Julény

PRAHA – Český prezident Miloš Zeman vymenoval v utorok na Pražskom hrade Lubomíra Zaorálka (ČSSD) za ministra kultúry. Vo funkcii nahradí Antonína Staňka, ktorý pred časom v čele rezortu skončil, uviedol spravodajský server Novinky.cz.

 

Zeman pripomenul, že nový minister kultúry by sa mal venovať pamiatkam a ich záchrane. “Želám vám, pán minister, aby ste šiel úzkou cestou a niečo po vás zostalo,” povedal český prezident v krátkom prejave.

Podľa Zaorálka nie je stav okolo českého ministerstva kultúry dobrý a v rezorte je potrebné urobiť dôležité rozhodnutia, ktoré mieni konzultovať s odborníkmi. “Je do toho treba vstúpiť pomerne energicky,” uviedol Zaorálek na pondelkovej schôdzke so Zemanom v Lánoch.

Spor o ministerstvo kultúry zamestnával českých politikov od apríla. V tom čase odbornú verejnosť rozhnevalo, že vtedajší minister Staněk odvolal riaditeľa Národnej galérie Praha Jiřího Fajta a riaditeľa Múzea umenia Olomouc Michala Soukupa. Sociálna demokracia sa potom rozhodla Staňka vymeniť. Prezident Zeman sa Staňka zastával a vo funkcii ho udržal do konca júla. A keď ho odvolal, dal najavo, že nevymenuje nominovaného náhradníka z ČSSD Michala Šmardu.

Česká republika sa vtedy nachádzala na pokraji ústavnej krízy a sociálni demokrati hrozili odchodom z vlády.

Šmarda sa nakoniec minulý týždeň nominácie vzdal a ČSSD predstavila nového kandidáta na ministra kultúry, exministra zahraničných vecí Zaorálka.