Domáce Top

Český minister: EÚ potrebuje originálne riešenia na krízy

BRATISLAVA – Európska únia potrebuje originálne riešenia a špecifické inštitúcie na krízy, ktorým teraz čelí. Povedal to na úvodnej tlačovej besede bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2016 minister zahraničných vecí Česka Lubomír Zaorálek. Európska únia je totiž podľa jeho slov takisto originálna a unikátna.

„Je zrejmé, že inštitúcie v EÚ sa nedokážu vyrovnať s krízami tak, ako napríklad USA. Je to pre nás výzva. Žiada si to kreativitu, pričom je čas na nové myšlienky, nové nápady, aby sme vytvorili niečo nové a preto musíme spolupracovať a komunikovať,“ povedal. Takéto konferencie sú dôležitým nástrojom, ako sa posunúť vpred, dodal. V súčasnej dobe nemôžeme podľa neho nerozmýšľať nad bezpečnosťou.

Na fóre GLOBSEC je podľa slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka dobré to, že spája rôzne kategórie ľudí, ktorí sa za normálnych okolností spolu tak často nestretávajú. Takáto konferencia je podľa neho príležitosťou na vymieňanie si názorov a pohľadov k témam z rôznych uhlov. „Aby sme si vysvetlili, čo vlády môžu robiť, a ako môžu konať,“ poznamenal.

Práve preto šéf diplomacie očakáva, že zmes ľudí na konferencii dokáže vytvoriť nové myšlienky a myslieť mimo bežných rámcov. GLOBSEC preto považuje za najdôležitejšie podujatie o bezpečnosti na východ od Mníchova. „Situácia nie je jednoduchá, na stole je veľa tém na diskusiu,“ poznamenal. Zdôraznil, že originálne riešenia sú dôležité najmä v tomto čase, keď Slovensko 1. júla preberie predsedníctvo v Rade Európskej únie. „Pevne verím, že GLOBSEC poskytne inšpiráciu pre túto úlohu,“ doplnil Lajčák.

Medzi hlavné témy strategického bezpečnostného fóra GLOBSEC 2016 patrí Situácia na Blízkom východe a jej riešenie, príprava summitu NATO vo Varšave, migrácia, vzťahy s Ukrajinou a formujúcou sa ukrajinskou vládou, a tiež vzťahy s Ruskom. Konferencia, ktorá sa začala dnes v Bratislave, potrvá do nedele 17. apríla. Účastníci podujatia budú diskutovať aj o dopadoch britského referenda o zotrvaní v Európskej únii, ktoré sa uskutoční 23. júna. Tento rok sa na GLOBSEC-u zúčastní približne 1 000 hostí z viac ako 70 krajín sveta.

Medzi nimi je 20 ministrov, štyria prezidenti – Bulharska, Macedónska, Chorvátska a Slovenska. Silné zastúpenie bude mať USA, pričom na fórum zavíta i bývala ministerka zahraničných vecí Spojených štátov amerických Madeleine Albrightová, ktorá sa narodila na pražskom Smíchove ako Marie Jana Korbelová. V Bratislave si zároveň prevezme Českú a slovenskú transatlantickú cenu (CSTA) za svoj prínos k posilneniu euroatlantických vzťahov. Zástupcov diplomacie budú mať na GLOBSEC-u aj Jordánsko, India či Japonsko. Účasť potvrdila i nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen.