Spoločnosť Top Zahraničné

Česko hlási ďalší rekordný nárast. Starším rozdávajú rúška, nakazil sa aj šéf zdravotného ústavu

Zdroj: TASR / AP

PRAHA – Všetci občania Českej republiky starší ako 60 rokov dostanú od štátu jeden respirátor a päť rúšok. Na sociálnej sieti Twitter to v stredu večer oznámil český minister vnútra Jan Hamáček s tým, že takéto opatrenie schválila vláda.

 

Hamáček spresnil, že na dodaní zmienených ochranných pomôcok, ktoré bude občanom následne distribuovať Česká pošta, začnú českí hasiči a policajti pracovať už vo štvrtok ráno. V ČR začína od štvrtka platiť aj povinnosť nosiť rúška vo všetkých vnútorných priestoroch budov. Nosenie rúšok vo vnútorných verejných priestoroch, ako napríklad v hromadnej doprave či úradoch, je tam povinné už od 1. septembra.

Česká republika zaznamenala v stredu 1161 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, informoval vo štvrtok spravodajský server Novinky.cz. Česko hlásilo viac ako tisícku prípadov aj v utorok, keď v krajine potvrdili 1164 infekcií. V súčasnosti je v ČR nakazených 10 214 ľudí, z ktorých väčšina má len mierne príznaky ochorenia. Počet hospitalizovaných sa však podľa Noviniek.cz zdvojnásobil a dosiahol 244.

Česi starší ako 60 rokov dostanú od štátu jeden respirátor a päť rúšok. Zdroj: pixabay.com

Nakazil sa aj riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu

Ochorenie COVID-19 sa potvrdilo u riaditeľa českého Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) Pavla Březovského. V stredu večer o tom informoval český spravodajský server Seznam Zprávy. Po hlavnej hygieničke Jarmile Rážovej a riaditeľovi českého Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislavovi Dušekovi sa tak nakazil ďalší popredný predstaviteľ českého ministerstva zdravotníctva, pod ktoré zmienené inštitúcie spadajú.

“Je to záležitosť minulého týždňa, vrátil som sa z dovolenky a potreboval som hovoriť so všetkými vedúcimi centier, samozrejme jednotlivo. V stredu večer som dostal správu, že kolegyňa je pozitívna, potom už konala hygiena. V piatok som bol na testoch a nález bol pozitívny. Od vtedy karanténa, izolácia doma, nasledoval postupný vývoj príznakov,” opísal Březovský. Priblížil aj svoje aktuálne symptómy, ktoré označil za typické. “Bolesť hlavy, ale bez teploty, príznaky podobné chrípke, únava. Zatiaľ bez pľúcnych prejavov, okrem dráždivého kašľa,” zosumarizoval.

Podľa vlastných slov sa Březovský ochorenie snaží brať pozitívne a verí, že osobnú skúsenosť s ním bude môcť využiť aj pri ďalšej činnosti ústavu a pri snahách o boj s pandémiou. “Nakoniec som rád, že to prekonám, mám možnosť v praxi vyskúšať, čo na organizácii funguje. Tiež zistiť, ktoré informácie chýbajú a ktoré sú zbytočne mätúce. A vôbec nie je na škodu, keď si to vyskúša lekár, pretože potom môže lepšie poradiť svojim pacientom,” uviedol.

SZÚ sa okrem mnohých ďalších činností podieľa aj na vývoji českej vakcíny proti COVID-19, pripomenul server Seznam Zprávy.

SZÚ sa podieľa aj na vývoji českej vakcíny proti COVID-19. Zdroj: TASR / Tobias Schwarz