Domáce Politika Spoločnosť Top

Českí tajní považujú za hrozby Rusko a Čínu. Slovenská SIS sa ich bojí pomenovať

Moskva. Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Roslyakov

BRATISLAVA/PRAHA – Česká tajná služba otvorene vo svojej najnovšej správe za rok 2018 upozorňuje na špionážne aktivity Ruska a Číny na území Českej republiky. Slovenská informačná služba (SIS) podobnú správu síce vydala už v máji, no tie isté nebezpečenstvá pomenováva inak. Slovensko sa v správe vyhlo kritike Rusov a prípadných iných štátov z aktivít, ktoré smerujú proti republike. Česko a Slovensko sú pritom cieľom rovnakých služieb.

 

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) píše, že v súlade s jej prioritami ale aj mierou ohrozenia, riešila ruskú a čínsku štátnu moc. Ich aktivity majú dopad na bezpečnosť a ďalšie záujmy Českej republiky. BISka jednoznačne uvádza, že “ruská činnosť sa kontinuálne orientovala najmä na vplyvové operácie a vedomé aj nevedomé vyťažovanie českých zdrojov. Čínské aktivity v roku 2017 vykazovali oproti predchádzajúcemu roku menej ovplyvňovania a viac spravodajského prenikania”.

Slovenská informačná služba vo svojej správe priznáva, že v prípade Ruska sa sústredila predovšetkým na jeho vnútropolitický vývoj. Tvrdí, že Rusku sa podarilo zvládnuť sankcie zo strany EÚ a USA a že rok 2017 bol rokom ďalšieho upevňovania moci Vladimíra Putina. SISka zároveň hovorí, že v roku 2017 pokračovala snaha niektorých zahraničných spravodajských služieb o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek a aktivity súvisiace s ovplyvňovaním verejnej mienky. Pretrvával vraj aj zvýšený záujem o aktivity v ekonomickej oblasti (najmä o oblasť energetiky), vo vedeckej a vojenskej oblasti, ako aj v oblasti informačných technológií a priemyselnej špionáže.

Česká bezpečnostná elita. Zľava: Marek Šimandl, šéf civilnej českej rozviedky, Michal Koudelka, šéf BIS, Vladimír Šibor, šéf Útvaru zvláštnych činností Polície ČR a armádny generál Petr Pavel, bývalý náčelník generálneho štábu Armády ČR a bývalý predseda vojenského výboru NATO. Zdroj: twitter/biscz

Česko aj Slovensko varuje svojich štátnych zamestnancov

Spomínané hrozby sú v zásade tie isté, aké vymenovala česká BIS, ale bez toho aby boli jasne pomenovaní útočníci. Česi zároveň v prípade Ruska upozorňujú na veľkosť ruskej diplomatickej misie, ktorá je “zamorená” osobami s väzbami na ruské spravodajské služby. To vraj dlhodobo spôsobuje nárast rizík spojených s ľahkovážnym prístupom českých občanov – najmä politikov a štátnych zamestnancov k neutajovaným, ale interným a neverejným informáciám.

Slovensko tento problém rieši preukázateľne tiež. SISka totiž od roku 2013 realizuje program Bezpečnostné povedomie. Ako uvádza vo svojej správe, program bol primárne vytvorený so zámerom prispieť k zvýšeniu bezpečnostného povedomia zamestnancov vybraných štátnych inštitúcií predovšetkým v oblasti kontrašpionážnej ochrany a digitálnej bezpečnosti. Zo strany SIS sú v rámci programu Bezpečnostné povedomie poskytované predovšetkým základné informácie o spôsobe práce cudzích spravodajských služieb, ich záujmových oblastiach a cieľoch ich pôsobenia. Koncept zahŕňa aj praktické poznatky o informačno-technickej bezpečnosti vrátane odporúčaných spôsobov zabezpečenia mobilných telekomunikačných a počítačových zariadení. V roku 2017 absolvovalo tieto školenia celkovo viac ako 200 zamestnancov ministerstiev a iných štátnych inštitúcií SR.

Riaditeľ SIS Anton Šafárik Zdroj: TASR – Martin Baumann

Slovenskú informačnú službu vedie nominant SNS, Anton Šafárik. Českú BIS vedie dlhoročný spravodajský dôstojník Michal Koudelka.

Ak vás zaujíma názor experta, dozviete sa viac tu:

Tajná služba otvorene opísala, že v Česku operujú ruskí agenti: Hrozba je aj na Slovensku