Politika Top Zahraničné

Českého politika rieši polícia: Chcel strieľať Židov, Cigánov a gejov!

PRAHA – Ďalší škandál strany Tomia Okamuru! SPD musí čeliť ďalším obvineniam – jej bývalý tajomník hnutia Jaroslav Staník je obvinený z toho, že koncom minulého roka sa v českom parlamente nenávistne vyjadroval na adresu Židov, Rómov a homosexuálov. Hovorca pražskej polície Jan Daněk síce meno neuviedol, o tom, že Staník má problémy, sa však informovalo už v decembri.

„Kriminalisti začali trestné stíhanie konkrétnej osoby v súvislosti s výrokom jedného z tajomníkov v priestoroch Poslaneckej snemovne. Stíhanie je vedené pre trestné činy podnecovania k nenávisti voči skupine osôb, obmedzovania ich práv a slobôd a popierania, spochybňovania a schvaľovania a ospravedlňovania genocídia,” uviedol Daněk tentokrát.

Pourážal exministerku

Inkriminované výroky mal Staník povedať na pôde dolnej komory parlamentu krátko po voľbách. Do parlamentného klubu mal prísť opitý a urážať vtedy končiacu ministerku práce a sociálnych vecí Michaelu Marksovú (ČSSD). Nechutnosti potvrdili aj ďalší svedkovia.

„Ako som vošla, povedal: ‘Vy ste tá ministerka Marxova-Engelsová. Vy podporujete homosexuálov.’ Hovoril o tom, že by mali ísť do plynu a že by sa mali zlikvidovať. Pohádala som sa s ním a odpálkovala ho,” popísala incident Marksová pre portál Aktuálně.cz.

Chcel by ich vraj strieľať po narodení

Vtedajší poslanec Černoch sa vyjadril, že to bolo dokonca omnoho horšie. „Vyzýval k tomu, aby sa všetci homosexuáli, Rómovia a Židia strieľali už po narodení,” tvrdí Černoch. Staník mal vraj navyše hrubo urážať prítomné ženy.

Staník figuroval na stránkach SPD ešte aj včera dopoludnia, rovnako bol ako tajomník poslaneckého klubu SPD uvedený aj na stránkach Snemovne. A to aj napriek tomu, že strana v tlačovej správe uviedla, že už nebol ani tajomníkom, ani členom SPD. Dnes sa už nevyskytuje ani na jednej z týchto stránok a SPD sa k danej kauze už nehodlá ďalej vyjadrovať.

Na stranu Staníka sa postavil poslanec a člen predsedníctva SPD Ján Holík. „Sám tvrdí, že vyhlásenie je veľmi prifarbené. Poznám ho niekoľko rokov a verím mu, že tu je možno nejaký nešťastný výrok prekrútený,” dodal Holík pre portál Aktuálně.

Autor: ph, Foto: FB/Jaroslav Staník (na fotografii úplne vľavo)