Politika Zahraničné

Česká vláda zmenila rozhodnutie. Číne nepošle len peniaze, ale i materiálnu pomoc

Premiér Babiš napísal v pondelok večer na Twitteri, že rúška a lieky potrebuje Česko hlavne pre svojich občanov, ale "samozrejme, pomôžeme finančne". Zdroj: TASR / AP

PRAHA – Česká vláda nepošle Číne na boj s novým koronavírusom poslala iba peniaze, pomôže aj materiálne. Česko by mohlo do Číny poslať napríklad respirátory alebo ochranné odevy. V utorok to povedal minister zahraničných vecí Tomáš Petříček, citoval ho server Novinky.cz.

 

Podľa slov ministra dá česká vláda päť miliónov korún (viac ako 198.800 eur) na zaobstaranie materiálnej pomoci – už rokuje s výrobcami ochranných pomôcok, jednorazových aj dlhodobých, a hygienických pomôcok ako respirátory, rukavice, ochranné odevy. Zvyšných päť miliónov korún, ktoré Česko poskytne, bude použitých prostredníctvom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Ešte v pondelok premiér Andrej Babiš odmietol Číne poskytnúť materiálnu pomoc. V ten deň česká vláda potom rozhodla, že pošle Číne prostredníctvom WHO na boj s novým koronavírusom sumu desať miliónov českých korún (približne 396.668 eur), určených na humanitárnu pomoc.

Premiér Babiš napísal v pondelok večer na Twitteri, že rúška a lieky potrebuje Česko hlavne pre svojich občanov, ale “samozrejme, pomôžeme finančne”.

Za to boli Babiš aj vláda skritizovaní lídrami opozície. Šéf Pirátov Ivan Bartoš napríklad napísal, že je krajne nevhodné, aby premiér odmietal pomoc Číne s odôvodnením, že “máme sami málo”.

V Číne je v súčasnosti nedostatok rúšok a respirátorov. Niektorí ľudia používajú na ochranu napríklad podprsenky, uviedol portál Novinky.cz.

Čína už v pondelok oznámila, že pre epidémiu nového koronavírusu naliehavo potrebuje zdravotnícky materiál ako ochranné rúška, okuliare a kombinézy. Čínske továrne sú však schopné vyrobiť maximálne 20 miliónov ochranných masiek denne.