Banská Bystrica Regióny Rimavská Sobota

Cenu mesta V Rimavskej Sobote získa v tomto roku len jedna osobnosť. Má súvis so zdravotníctvom

Mestský úrad v Rimavskej Sobote. Zdroj: rimavskasobota.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Cenu mesta Rimavská Sobota dostane v tomto roku len jedna osobnosť, riaditeľka miestneho územného spolku Slovenského Červeného kríža (SČK) Mária Majerčíková. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) na svojom aprílovom zasadnutí, keď z piatich kandidátov získala potrebnú trojpätinovú podporu iba ona.

 

„Mária Majerčíková je členkou SČK od roku 1970. V roku 1980 nastúpila pracovať ako zdravotná referentka SČK a od roku 1990 je riaditeľkou. Svojou prácou napĺňa poslanie SČK v oblasti darcovstva krvi, prvej pomoci, ako aj v sociálnej, charitatívnej a humanitnej činnosti,“ uvádza sa v odôvodnení návrhu na ocenenie.

Ako informoval predseda jediného poslaneckého klubu Odvážme sa zrýchliť Roman Vaľo, kandidátov mohlo byť viac, tohto roku však ich klub na Cenu mesta nenominoval ani jednu osobnosť. „Nami oslovení kandidáti odmietli prevziať cenu od súčasného vedenia mesta,“ objasnil. Ceny mesta samospráva tradične odovzdáva na slávnostnom zasadnutí MsZ v máji počas Dní mesta Rimavská Sobota. Tohtoročné zasadnutie však podľa viceprimátora Ladislava Rigóa pre pandémiu nového koronavírusu zatiaľ odložila. „Predpokladaný nový termín zasadnutia je september, respektíve december,“ doplnil.

Uvedené ocenenie samospráva každoročne udeľuje osobnostiam alebo kolektívom za významné výsledky vo vedeckej, technickej, umeleckej, športovej, sociálnej, publikačnej či verejnoprospešnej činnosti. Oceňuje ním aj skutky, ktorými sa významným spôsobom zasadili o ekonomický či kultúrny rozvoj mesta, jeho propagáciu, alebo o záchranu ľudských životov, majetku mesta i jeho obyvateľov.