Domáce Politika Top

Centy aj ostré odkazy. Ľudia poňali transparentné účty strán svojsky

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA  – Ostré, štipľavé či vtipné odkazy. Podľa aktuálne platnej legislatívy musia mať politické strany kandidujúce do nadchádzajúcich parlamentných volieb zriadené transparentné účty. Vďaka nim sa dá približne si vytvoriť obraz o tom, na čo počas kampane míňajú a kto im poskytuje financie. Tie im môže poslať hocikto a ľudia túto možnosť vo veľkom využívajú. Niektorí pre to, aby im vyjadrili podporu. Iní, naopak, dávajú najavo svoje antipatie – sumou aj slovným odkazom k nej pripojeným.

 

Stranou, ktorá si na transparentnom účte môže zatiaľ najsť najväčší počet takýchto odkazov, je Smer-SD. Najsilnejší člen aktuálneho koaličného zoskupenia sa medzi drobnými podporovateľmi obľube neteší. Prispievatelia, ktorí im na kampaň zašlú obvykle len symbolický jeden cent, šetria síce finančnými prostriedkami, nie však poznámkami na adresu strany a jej čelných predstaviteľov. Predsedovi Smeru Robertovi Ficovi takto napríklad zaslali cent s odkazom, že je “na colu” alebo “na nový byt.”

Rovnako tak však môžu na svojich transparentných účtoch nájsť podobné dovetky k zaslaným sumám aj iné politické strany. Strana SPOLU napríklad dostala cent “na trávu a iné drogy.” Podobne tak nelichotivý odkaz dostal aj exprezident a líder strany ZA ĽUDÍ Andrej Kiska, ktorý dostal finančný príspevok “na pozemky.”

Originálne poznámky sa ale nájdu aj na účtoch ďalších strán kandidujúcich v  parlamentných voľbách. Nejde pritom o žiadnu novinku. Podobné odkazy nechávali ľudia napríklad aj na účtoch prezidentských kandidátov minulý rok. Nie všetky odkazy sú však cynické či štipľavé. Niektorí podporovatelia zvyknú k symbolickej sume pripojiť aj povzbudivé slová.

Zdroj: TASR / František Iván

Smer-SD

Patrik: Aby vás už Slota neoholil viackrát. (Prispel sumou 0,01 eur)

Matej: Veľa nešťastia prajem. (Prispel sumou 0,01 eur)

Adam: Pre pána expremiéra na colu. (Prispel sumou 0,01 eur)

Patrik: Na nového maznáka, keď starý odstúpil. (Prispel sumou 0,01 eur)

Erik: Na odchod z politickej scény. (Prispel sumou 0,01 eur)

Tomáš: Na nový byt. (Prispel sumou 1 euro)