Prievidza Regióny Trenčín

Centrum sociálnych služieb v Prievidzi otvorilo centrum pre deti s poruchami autistického spektra

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

PRIEVIDZA – Centrum sociálnych služieb (CSS) Domino v Prievidzi otvorilo špecializované zariadenie pre deti s autizmom. Služby tam poskytuje ambulantnou formou. Pre väčší komfort  detí zabezpečilo rekonštrukciu jednej z budov vo svojom areáli, do užívania ju odovzdali v týchto dňoch.

 

 “V Trenčianskom kraji, hornú Nitru nevynímajúc, pribúda veľmi veľa detí a osôb s poruchami autistického spektra. Tu na hornej Nitre služba pre ne chýbala,” načrtol Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), ktorý je zriaďovateľom CSS Domino. S využitím starých priestorov na vybudovanie špecializovaného zariadenia pre ľudí s poruchami autistického spektra prišlo podľa neho práve CSS. “Táto služba nie je týždenná alebo celoročná, uskutočňuje sa ambulantnou formou, čiže rodičia sem ráno dovezú dieťa a poobede si ho zoberú. Takýmto spôsobom chceme vyjsť v ústrety i rodičom, aby si trochu oddýchli, keďže ide o veľmi náročnú prácu. Kapacita zariadenia je desať osôb,” ozrejmil.

Investícia do rekonštrukcie priestorov predstavovala približne 450.000 eur. Stavebné práce trvali sedem mesiacov. “Budova prešla veľkou rekonštrukciou, pretože v tejto budove sme poskytovali služby pre deti s poruchami správania. Boli tu priestory, ktoré boli veľké, a tie nevyhovujú autistickým deťom,” priblížila riaditeľka zariadenia Iveta Lauková. CSS preto podľa nej muselo pristúpiť k rekonštrukcii, aby priestory zmenšilo a prispôsobilo ich týmto deťom. “Aby sme im mohli nielen po profesionálnej, ale i pocitovej stránke poskytnúť čo najlepšie prostredie,” dodala.

Pomoc pre deti s autizmom zabezpečujú v novom zariadení odborníci. Počas posledných rokov ide už o druhý nový typ sociálnej služby, v roku 2017 začalo centrum s poskytovaním pomoci včasnej intervencie.