Prešov Regióny

Centrum Prešova ostalo po tragédii bez silvestrovských osláv

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

PREŠOV – Obyvatelia Prešova v tomto roku neoslávili príchod Nového roka v centre mesta tak ako bolo dlhoročnou tradíciou.

Radnica sa po tragických udalostiach zo 6. decembra rozhodla zrušiť celý silvestrovský program, na ktorý sa vrátane ohňostroja pôvodne počítalo so zhruba 20-tisícovým rozpočtom a v ktorom mali vystúpiť domáce kapely Heľenine oči, Chiki Liki Tua a Śarišanci.

Zatvorené ostali aj brány radnice, kde v posledných rokoch primátorka mesta vítala počas posledného dňa v roku nielen mestských poslancov, ale aj všetkých Prešovčanov, ktorí si chceli prísť pozrieť priestory úradu. Mesto tiež zrušilo tradičný silvestrovský ohňostroj a po vianočných sviatkoch už zostali zatvorené aj stánky na vianočných trhoch. Napriek tomu, že bol mestský ohňostroj zrušený, ľudia ich bohato nahradili vlastnými ohňostrojmi.

Práve tragický výbuch plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici, pri ktorom zahynulo osem ľudí, najviac poznačil uplynulý rok aj podľa primátorky mesta Andrei Turčanovej. Aj preto rok 2019 označila v hodnotení pre agentúru SITA ako mimoriadne náročný. „Desiatky rodín prišli o strechu nad hlavou a v mnohých prípadoch úplne o všetko čo v živote mali. Len vďaka Vašej solidarite a podpore ľudí z celého Slovenska a dokonca aj zo zahraničia môžu tieto rodiny začať celkom odznova,“ pripomenula Prešovčanom primátorka mesta.

V tejto súvislosti dodala, že na verejnom účte mesta, určenom na pomoc pre ľudí dotknutých výbuchom plynu, sa do Vianoc vyzbieralo viac ako 3,8 milióna eur. Zbierka pritom bude pokračovať až do konca januára 2020. „Z vyzbieraných peňazí sme ľuďom z Mukačevskej ulice číslo 7 a 9 ešte pred Vianocami vyplatili 345 250 eur,“ uviedla Turčanová.

Prvá žena mesta napriek tragickým udalostiam k príchodu nového roka dodala, že Prešov podľa nej má stále čo ponúknuť. „Verím, že sa bude aj naďalej rozvíjať a spoločne sa nám podarí zrealizovať aj naše dlhodobé plány. Do Nového roka 2020 nám preto všetkým želám veľa síl, tvorivosti, nadšenia, pevné zdravie a predovšetkým Božie požehnanie,“ zaželala obyvateľom mesta jeho primátorka.