Domáce Politika

Celoslovenská Rada KDH dnes zasadá v Liptovskom Jáne, vyhodnotia eurovoľby

BRATISLAVA – Celoslovenská Rada Kresťansko demokratického hnutia dnes zasadá v Liptovskom Jáne. Ako ďalej informoval hovorca hnutia Stano Župa, rada bude mať na programe vyhodnotenie volieb do Európskeho parlamentu a prípravu na nadchádzajúce voľby do Národnej rady SR.

Hnutie v májových voľbách do EP získalo 9,69 percenta hlasov, čo znamenalo získanie dvoch europoslaneckých kresiel pre Ivana Štefanca a Miriam Lexmann. Tá však podľa volebného zákona musí počkať na vystúpenie Veľkej Británie z únie, až potom sa môže ujať mandátu. KDH to považuje za nespravodlivé, keďže získali viacej hlasov ako strana SaS. Práve jeden zo volených poslancov tejto strany mal podľa hnutia získať pozdržaný mandát. Obrátili sa preto so sťažnosťou na Ústavný súd SR.

Pokiaľ ide o účasť v slovenskom parlamente, hnutie z neho po voľbách v roku 2016 vypadlo. Volebný výsledok hnutia bol totiž na úrovni 4,94 percenta. Prieskumy v posledných mesiacoch však hnutiu v nadchádzajúcich voľbách predpovedajú zisk na úrovni šesť až osem percent hlasov.