Domáce Politika Top

Časť hodnotenia ozbrojených síl môže byť zverejnená najskôr v júni

BRATISLAVA – Časť hodnotiacej správy Severoatlantickej aliancie (NATO) o stave Ozbrojených síl SR môže byť čiastočne zverejnená oprávneným subjektom najskôr v júni tohto roka. Vyplýva to zo stanoviska Ministerstva obrany SR, ktoré poskytla hovorkyňa rezortu Danka Capáková. Uvádza, že rovnaký postup zatiaľ platí vo všetkých členských štátoch aliancie. Sprístupnenie správy žiada aj parlamentná opozičná strana Sloboda a Solidarita a tiež mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko.

Podľa liberálov by rezort obrany nemal zatajovať zásadné informácie, ktoré sa týkajú bezpečnosti celej krajiny. Ministerstvo obrany chce na vlastnú žiadosť sprístupniť časť materiálu oprávneným subjektom, teda pravdepodobne aj poslancom, ktorí majú bezpečnostnú previerku a môžu sa s dokumentami oboznamovať. Najskôr však musia odobriť tento postup ministri obrany členských krajín NATO.

Nemysliteľné, odkazuje Galko

„Hodnotiaca správa je výsledkom procesu obranného plánovania NATO, ktoré sa realizuje na dvojročnej báze. Pozostáva z troch častí – sumárneho hodnotenia, štábnej analýzy a tabuľkovej časti, pričom štábna analýza a tabuľková časť sú Severoatlantickou alianciou označené stupňom „NATO RESTRICTED“ (vyhradený materiál), alebo vyššie, pričom rovnako je to vo všetkých členských krajinách. Prvá časť bude na základe našej požiadavky dostupná oprávneným subjektom (v zmysle platnej legislatívy), a to po oficiálnom schválení hodnotiacich správ všetkých spojencov v rámci najbližšieho rokovania ministrov obrany členských krajín NATO v júni 2018,” uvádza oficiálne stanovisko ministerstva obrany.

Opozičná SaS požiadala v pondelok ministerstvo obrany, aby zverejnilo aspoň závery pravidelného hodnotenia stavu Ozbrojených síl SR, ktoré uskutočnil medzinárodný tím pod záštitou NATO. „Podľa nášho názoru je nemysliteľné, aby sa pred občanmi na Slovensku skrývali zásadné informácie, ktoré súvisia s bezpečnosťou krajiny, bojaschopnosťou armády a verejnými výdavkami na obranu,“ uviedol na margo dokumentu podpredseda SaS a poslanec Národnej rady SR Ľubomír Galko.

Kritika od SaS aj Progresívneho Slovenska

Slovenská národná strana sa podľa liberálov správa v rezorte obrany v duchu svojich najhorších tradícií, keď namiesto verejného záujmu sleduje záujem niekoľkých svojich funkcionárov. „Výsledkom je odchod kvalifikovaných a spoľahlivých dôstojníkov z armády, podozrenia z korupcie pri netransparentnom obstarávaní vojenskej techniky a zatajovanie skutočného stavu, v ktorom sa ozbrojené sily nachádzajú,“ poznamenal Galko.

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko tvrdí, že rezort obrany o odtajnenie dokumentu žiadali ešte začiatkom kalendárneho roka 2018. Podľa predstaviteľov hnutia je potrebné poznať výsledky pravidelného hodnotenia NATO, navyše viaceré členské krajiny túto správu zverejňujú. „Namiesto politických vyjadrení potrebujeme nezávislé a objektívne hodnotenie stavu našich ozbrojených síl a spôsobu modernizácie. Hodnotenie NATO je presne takým dokumentom,” povedal Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska.

Foto: SITA