Domáce Parlamentné voľby Politika Top

Časovaná bomba alebo kráľ politického marketingu? Nevyspytateľný Matovič môže skončiť v premiérskom kresle

Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Podpora hnutia Igora Matoviča pripomína sínusoidu. Keď sa už zdá, že OĽaNO je jednou nohou z parlamentu, Igor Matovič príde s novým spôsobom ako sa v plnej sile vrátiť. Svojim priaznivcom aj súperom aj tentokrát dokázal, že kde ostatní končia, on začína. Už niekoľko mesiacov sa vedú diskusie, kto by v prípade poskladania vlády z opozičných strán bol novým premiérom. Andrej Kiska či Michal Truban vyhlásili, že sú pripravení sa tejto úlohy zhostiť. Nakoniec sa však ukázalo, že lídrom opozície nie je ani jeden z nich – je ním Igor Matovič. 

 

Matovič je v politike desiaty rok. Symbolicky sú ho práve v rok výročia jeho politickej kariéry plné noviny. Zatiaľ čo on sám sa z vysokých preferencií teší, jeho oponenti ním strašia svojich voličov. Proti Matovičovi však zbroja aj jeho možní budúci koaliční partneri. Dnes sa do hry dostáva scenár, v ktorom by práve líder OĽaNO mohol skladať vládu a prípadne sa stať premiérom.

Keď sa pred pár mesiacmi začalo šepkať o odchode Veroniky Remišovej z OĽaNO k vznikajúcemu subjektu Andreja Kisku, mnohí predpovedali, že to môže byť koniec Matovičovho projektu. Aj vzhľadom na to, že Za ľudí sa formovalo ako skôr konzervatívnejšia strana, zdalo sa, že kontroverzný politik poputuje mimo parlamentu.

Predseda OĽaNO sa však nevzdal a vytrvalo bojoval o svoje miesto na výslní. Z problémov sa pritom dostal už niekoľkokrát a jeho recept je vždy rovnaký – kritika súperov ale aj svojich, nekonvenčné nápady a miesto pred kamerami.

Dokáže prekvapiť

Predvolebné prieskumy Matovičovi prakticky pred každými voľbami predpokladali menší úspech ako dosiahol. Hoci má aj on za sebou nejaké kauzy, dokázal ich prakticky bez problémov ustáť. Naopak, práve jemu sa sa darí otvárať kauzy svojich súperov a okolo každej informácie, ku ktorej sa dostane, vie urobiť poriadny rozruch. Do parlamentu sa po prvýkrát dostal v roku 2010 na kandidátke strany SaS, odkiaľ však onedlho odišiel a do ďalších volieb už išiel samostatne. S výnimkou dvojročného obdobia počas Radičovej vlády strávil Matovič svoje prvé politické desaťročie v opozícii. Počas posledných rokov sa mu podarilo hneď niekoľkokrát upozorniť na dôležité kauzy. Čo však v jeho strane dlhodobo absentovalo, boli skutočné stranícke štruktúry a stabilný program. Aj to sa však tento rok zmenilo – lebo sa muselo. Matoviča k zmene v strane donútil zákon a predstavil aj program – hoci to opäť urobil po svojom.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Už pred voľbami v roku 2016 Matovičovi vyčítali, že je rozbíjačom opozície. Predseda OĽaNO totiž vytrvalo kritizoval stranu Sieť aj jej predsedu Radoslava Procházku. Upozorňoval na podozrivé financovanie a verejnosť presviedčal, že Procházka by nemal problém vládnuť so Smerom. Jeho predpoklady sa ukázali ako pravdivé a keď Procházka tesne pred voľbami na Plese spišiakov priznal, že by so Smerom do vlády šiel, pre Sieť to znamenalo pád strmhlav dole. Sklamaní podporovatelia Siete vtedy prebehli aj k Matovičovi, ktorí vo voľbách získal pekný výsledok.

Aj po zložení novej vlády Matovič opakovane upozorňoval na klamstvá Radoslava Procházku no sústredil sa najmä na svojho najväčšieho “politického nepriateľa” – Smer-SD. Koaličnú stranu ostro kritizoval pre kauzu týkajúcu sa podnikateľa Ladislava Bašternáka, od ktorého si vtedajší premiér Robert Fico prenajímal luxusný byt. OĽaNO spolu so SaS takmer celé leto 2016 organizovali pod jeho oknami demonštrácie, kde vyzývali na odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

V roku 2016 však Matovič musel riešiť aj vlastnú kauzu. Nepredĺžil si totiž pozastavenie živnosti a tá mu bola automaticky obnovená. Podnikanie sa však poslancom zo zákona zakazuje, predseda OĽaNO tak čelil obave z možnej straty mandátu. Ten istý problém mal už v roku 2013. O svoje miesto v parlamente však nakoniec neprišiel, poslanci mu takýto trest neodhlasovali.

Kauzy a transparenty

Matovič na seba v parlamente rád púta pozornosť. S obľubou v pléne aj toto volebné obdobie upozorňoval na kauzy poslancov i členov vlády, využíval pritom rôzne transparenty. Nový predseda parlamentu Andrej Danko zmenou rokovacieho poriadku zakročil aj proti takýmto výstupom, čo sa Matovičovi nepáčilo. Proti lídrovi OĽaNO sa však postavili aj niektorí členovia opozície, ktorí tvrdili, že kvôli jeho excesom budú trpieť všetci. S Andrejom Dankom mal Matovič otvorený spor už prakticky od začiatku volebného obdobia. Miestami však gradoval do naozaj nevídaných rozmerov. V máji 2017 dokonca situácia dospela k tomu, že Matovič nazval predsedu parlamentu psychopatom a odmietol sa mu podriaďovať. Po tom, ako oznámil, že sa mu mal na ulici vyhrážať neznámy muž, odmietol chodiť do parlamentu.

V tom čase, na jeseň 2017 zároveň čelil Matovič svojej zrejme najväčšej kauze. Polícia ho vyšetrovala kvôli podozreniam z krátenia dane, ku ktorému malo dôjsť pri predaji jeho firmy regionPress. Smer túto kauzu voči Matovičovi používal opakovane, polícia však poslanca neobvinila.

Matovič počas štyroch rokov striedal obdobia pokoja s obdobiami, kedy zbrojil naplno. Na svojich tlačových besedách opakovane upozorňoval na kauzy vlády. Výrazne mu pomáhali aj iní členovia strany, veľkú popularitu si získala napríklad Veronika Remišová. Až do obdobia pred prezidentskými voľbami si Matovič v prieskumoch viedol relatívne dobre.

Cirkus okolo eurovolieb

Problém jeho strana zaznamenala až na jar 2019. Po víťazstve Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách výrazne narástli strany Progresívne Slovensko aj SPOLU, ktorí ju podporovali. Svoje dobré výsledky potvrdili aj v eurovoľbách, kde Matovič spravil pomerne kontroverzný krok. Najskôr vyhlásil, že bude kandidovať ale v prípade zvolenia si mandát neprevezme. Zároveň mali byť voľby akýmsi referendom o jeho osobe. Tvrdil, že ak nezíska aspoň 50-tisíc hlasov, vzdá sa mandátu v NR SR. Nakoniec sa však kandidatúry vzdal a podporil Petra Polláka, ktorý sa do europarlamentu aj skutočne dostal.

Už v tom čase sa šepkalo o odchode niekoľkých ľudí z OĽaNO. Reč bola najmä o Veronike Remišovej, ktorá bola výrazným hlasom boja proti korupcii. V strane bola akousi protiváhou k nevyspytateľnému Matovičovi a navyše zastupovala konzervatívne krídlo strany. Smerom ku konzervatívnym voličom strana prehovorila aj pred letom, keď ohlásila platformu Odvážne. Neskôr OĽaNO pod svoje krídla vzalo aj Kresťanskú úniu, ktorá otvorene kritizuje Hlinovo KDH.

Z hranice až na vrchol

V júni 2019 zaznamenalo OĽaNO rekordne nízke čísla. V tom čase sa už jasne formovala strana exprezidenta Andreja Kisku a ako pravdivé sa ukázali aj dohady o odchode Veroniky Remišovej práve do jeho subjektu. Nebola však sama, čo sa rozhodla povedať Matovičovmu hnutiu zbohom. Stranu opustili aj ďalší. Odchádzajúci poslanci Matovičovi vyčítali najmä fungovanie samotného hnutia. Tvrdili, že je to skôr jeho firma ako demokratická strana. On sám tieto reči odmietal a tvrdil, že nie je odkázaný na tých, ktorí sa rozhodli odísť. V poukazovaní na kauzy nepoľavil a v lete protestoval napríklad pred Ministerstvom spravodlivosti a žiadal odchod Moniky Jankovskej. Rovnako neskôr verejnosti poskytol komunikáciu medzi Martinom Glváčom a Marianom Kočnerom, ktorá podpredsedu parlamentu nakoniec stála funkciu.

Preferencie ukazujú, že čím viac sa darilo stranám Za ľudí a PS/SPOLU, tým menej Matovičovi. Navyše “noví politici” v rozhovoroch pre médiá otvorene hovorili, že by chceli vládnuť radšej bez Matoviča. Od tela si ho držali aj pri rokovaniach o “pakte o neútočení”. Až do decembra 2019 jeho preferencie klesali a to až na hranicu zvoliteľnosti. Potom sa však karta obrátila.

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Práve na začiatku decembra predstavilo Matovičovo hnutie kandidátku. Objavili sa na nej známe mená, ako napríklad zabávač Jožo Pročko alebo bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila Lukáš Kyselica. V decembri však OĽaNO muselo riešiť vlastnú kauzu týkajúcu sa Jaroslava Naďa. Jedna zo známych tvári totiž čelila obvineniu z ohrozenia utajovanej skutočnosti. OĽaNO od začiatku tvrdilo, že ide o politický proces. Po pár dňoch polícia stiahla obvinenie. Stalo sa tak po tom, ako hlavný svedok zmenil výpoveď.

V januári na seba Matovič upútal pozornosť, keď sa po prevalení kauzy exministra Jána Počiatka vybral do Cannes a na Počiatkovu vilu nalepil transparent s nápisom “majetok Slovenskej republiky”. Video na internete videlo viac ako 1,5 milióna ľudí.

Premiér Matovič?

Počas poslednej schôdze NR SR zas internet obletela fotografia Igora Matoviča, ako pri predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi drží nápis “on je ožratý”.

Dnes už líder opozície Matovič pritom otvorene kritizoval nielen súčasnú koalíciu, ale aj možných budúcich partnerov. Ukazuje sa však, že to môže byť práve on, kto bude nakoniec rozdávať karty.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Hlasovanie o programe

Čerešničkou na pomyselnej torte Matovičovej kampane je hlasovanie o programe OĽaNO. Len niekoľko týždňov pred voľbami oznámil, že spúšťa hlasovanie, v ktorom si môžu ľudia na internete vybrať, akými podmienkami podmieni Matovič vstup do vlády. Tento návrh vyvolal zmiešané reakcie iných strán, verejnosti aj odborníkov. Hlasovania sa už zúčastnili desaťtisíce ľudí.

Nakoniec je tak v hre scenár, v ktorom by mohol byť premiérom Igor Matovič. Zatiaľčo niektorí členovia opozície s tým majú problém, iní si ho vedia ako predsedu vlády predstaviť. On sám je však opatrný. Tvrdí, že ak dostane mandát na zloženie vlády, na jeho kandidátke sa vhodný adept na premiérske kreslo nájde. Medzitým pokračuje v intenzívnej kampani – cez víkend bol napríklad na Cypre, kde hovoril o slovenskom zdravotníctve a Pente.

 

Mohlo by vás zaujímať: