Domáce Politika Top

Čas zúčtovania sa blíži: Kotleba sľuboval zatočiť s rodinkárstvo, skončilo to fiaskom

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrický župan Marian Kotleba čelí ďalšiemu obvineniu, ktoré si za klobúk nedá. Študentom sa nepáči, že v Banskobystrickom samosprávnom kraji mali pôsobiť jeho manželka aj dvaja bratia, a to dokonca bez výberového konania. Čo na to hovorí samotná župa?

Ako uviedla skupina Tichá väčšina – Študenti spájajú sily v statuse na Facebooku, „rodinkárstvo je najokatejšou formou korupcie” – a práve proti rodinkárstvu a korupcii chcel Kotleba bojovať najviac. Bez výberového konania vraj šéf župy prijal niekoľko rodinných príslušníkov.

V Banskobystrickej regionálnej správe ciest to mala byť manželka Frederika na pozíciu referentky pre oznamovanie protispoločenskej činnosti a brat Martin ako finančný riaditeľ pre investície a majetok. Marek Kotleba zas mal pôsobiť ako referent pre vnútornú prevádzku na Úrade BBSK.

Ako uviedol poslanec Milan Uhrík, ktorý je zároveň aj riaditeľom Úradu BBSK, kraj sa vraj snaží zamestnať ľudí, na ktorých sa môže spoľahnúť aj po morálnej stránke. Na otázku, či boli títo ľudia vybratí bez výberového konania, však neodpovedal.

Zamestnanie Kotlebovej manželky vraj kritizovali najmä členovia Transparency International. „Preto sme na tlačovej konferencii toto miesto referenta verejne ponúkli vedúcej z Transparency International, ktorou bola v tom čase zhodou okolností manželka poslanca NR SR Miroslava Beblavého,” uvádza a dodáva, že po tom, čo sa vraj dozvedela tabuľkový plat (ktorý mal byť približne 500 eur v hrubom), nič z toho nebolo.

Uhrík tvrdí, že Martin Kotleba na regionálnej správe ciest už nepracuje a Marek Kotleba zastáva pozíciu, na ktorej sa predovšetkým stará o údržbu áut, čo vraj nie je „nič závideniahodné”. „Na rozdiel od predchádzajúcich zamestnancov, ktorí pochádzali z prostredia SMERu, všetci menovaní pracovali poctivo a nemali ani jeden finančný škandál,” uzatvára.

Zdroj: ph, Foto: SITA, FB / Tichá väčšina – Študenti spájajú sily