Domáce Politika Prezidentské voľby Spoločnosť

Čaputová valcuje prieskumy. Pred Šefčovičom má pohodlný náskok

Zuzana Čaputová je na prvej priečke. . Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Zuzane Čaputovej sa darí. TA3 dnes zverejnila prieskum, ktorý jej predpovedá pred Marošom Šefčovičom pohodlný náskok. Pre spravodajskú televíziu ho vypracovala agentúra AKO. 

 

Agentúra robila prieskum medzi 22. a 25. februárom, telefonicky oslovili 1000 respondentov. Do zoznamu kandidátov zaradili ešte aj Roberta Mistríka, ktorý sa včera vzdal. Ako dôvod uviedol práve prieskumy, ktoré ukazovali výrazný nárast podpory pre Čaputovú.

Čaputová by podľa  prieskumu získala 27,5%. Od posledných čísiel agentúry AKO zo začiatku februára takmer dvojnásobný nárast. Šefčoviča by volilo v prvom kole volieb 17,1% respondentov. Robert Mistrík, získal 16,8%.

Na prvých priečkach sa objavuje aj Štefan Harabin s podporou 11,7%. Harabinove preferencie majú takisto stúpajúcu tendenciu.

V  prieskume nasledujú Milan Krajniak zo Sme rodina (6,1%), líder Mosta-Híd Béla Bugár (5,9%), šéf ĽSNS Marian Kotleba (4,5), kresťanský demokrat František Mikloško (3,9), novinár a aktivista Martin Daňo (2,6%), politický analytik Eduard Chmelár (2,2%), bezpečnostný analytik Juraj Zábojník (1,1%), politik Róbert Švec (0,5%), pedagóg Ivan Zuzula (0,1%) a podnikateľka Bohumila Tauchmannová s nulovou podporou respondentov.

V piatok vyjde posledný

Tento prieskum by mal zároveň byť predposledným. Posledný prieskum, už bez Roberta Mistríka, by mal vyjsť v piatok. Dala si ho vypracovať televízia Markíza.

Od soboty už bude platiť dvojtýždňové moratórium, počas ktorého nebude možné zverejňovať prieskumy verejnej mienky. Týmto opatrením  by sa malo zabraňovať ovplyvňovaniu voličov tesne pred voľbami. Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca.