Domáce Politika

Čaputová si cení vyvodenie politickej zodpovednosti Kyselicu. Pellegrini kritizuje vyjadrenia premiéra

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová si cení postoj Lukáša Kyselicu, ktorý sa rozhodol odísť z postu štátneho tajomníka ministerstva vnútra po zverejnení informácií o jeho pôsobení vo Vojenskom spravodajstve v čase kandidatúry do parlamentu za OĽANO. Hlava štátu to uviedla počas svojej návštevy Zvolena s tým, že z medializovaných informácií je zrejmé, že istý problém tam evidentne bol.

 

“Rešpektujem jeho rozhodnutie a som rada, že takýto príklad osobnej politickej zodpovednosti vyvodil,” skonštatovala Čaputová. Byť politikom a zároveň pôsobiť vo Vojenskom spravodajstve je podľa prezidentky nezlučiteľná kombinácia. “Niekto, kto je členom či spolupracovníkom Vojenského spravodajstva, nemá byť politicky aktívny. V tomto prípade asi aj s tým súvisí reakcia a vyvodenie politickej zodpovednosti,” podotkla hlava štátu.

Pellegrini kritizuje vyjadrenia premiéra Matoviča

Premiér Igor Matovič (OĽANO) by mal prestať s vyjadreniami, ktoré sú hlboko pod úroveň predsedu vlády SR. V reakcii na jeho tvrdenie o zneužití Lukáša Kyselicu na rozklad OĽANO to uviedol expremiér Peter Pellegrini pôsobiaci vo vznikajúcej strane Hlas. Dodal, že odchod Kyselicu z funkcie štátneho tajomníka Ministerstva vnútra (MV) SR je dobrou správou pre Slovensko a premiérovo vyjadrenie nesie prvky stihomamu. Stanovisko TASR poskytla hovorkyňa vznikajúcej strany Patrícia Medveď Macíková. “Už sme si zvykli na to, že Igor Matovič používa lož ako pracovnú metódu, no jeho vyjadrenie o pokuse rozložiť hnutie OĽANO prostredníctvom pána Kyselicu už nesie prvky stihomamu. Pán Kyselica teda kandidoval za OĽANO a zároveň mal úlohu rozkladať toto hnutie ako tajný agent? A svojim kolegom to podľa medializovaných informácií oznámil až po voľbách a voličom vôbec? Pán Matovič by mal prestať pozerať lacné filmové trháky a mal by prestať aj s vyjadreniami, ktoré sú hlboko pod úroveň predsedu vlády,” uviedol.

Odchod Kyselicu označil Pellegrini za dobrú správu pre Slovensko. Agenti tajnej služby majú podľa neho plniť svoje tajné poslanie a politici majú otvorene slúžiť ľuďom. Zdôraznil, že oboje sa nedá.

Minister vnútra Mikulec rešpektuje rozhodnutie

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) rešpektuje rozhodnutie Lukáša Kyselicu odísť z funkcie štátneho tajomníka Ministerstva vnútra (MV) SR po medializovaných informáciách o jeho pôsobení vo Vojenskom spravodajstve. TASR o tom informovala hovorkyňa MV SR Barbara Túrosová. „Viem, ako funguje Vojenské spravodajstvo, a za viac ako 15 rokov, ktoré som tam pôsobil, som sa naučil, že veci nikdy nie sú čierno-biele a činnosť Vojenského spravodajstva bude vždy ovplyvnená úrovňou jej vedenia,“ komentoval Mikulec.

Kyselica odchádza z postu štátneho tajomníka MV SR po zverejnení informácií o jeho pôsobení vo Vojenskom spravodajstve (VS) v čase kandidatúry do parlamentu za OĽANO. Upozornil na to Denník N s tým, že o tom nemali vedieť ani členovia hnutia. V tajnej službe Ministerstva obrany SR mal pôsobiť od októbra 2019 do 19. marca 2020. Informácie zverejnili v pondelok (27. 7.). Matovič tvrdí, že ľudia blízki Pellegrinimu vo vedení VS ho chceli pred voľbami zneužiť na rozvrat hnutia OĽANO zvnútra.