Domáce Politika Top

Čaputová prezradila ďalšie mená svojich poradcov. V paláci chystá aj novinku

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Okruh najbližších spolupracovníkov zvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej je známy. Potom, ako minulý týždeň prezradila prvé tri mená svojich poradcov, dnes oznámila aj zvyšné zloženie ľudí, ktorých si berie do paláca. K Martinovi Strižincovi, Mariánovi Leškovi a Jurajovi Rizmanovi pribudli ďalší experti. V paláci chce Čaputová zriadiť aj nový odborný poradný orgán pre oblasť menšín.

 

Zvolená prezidentka Zuzana Čaputová opäť zverejnila mená poradcov, ako aj ich krátke životopisy na svojom profile na sociálnej sieti. “Teším sa, že v sociálnej oblasti mi bude radiť pani Zuzana Kusá, ktorá je naslovovzatou odborníčkou,” uviedla Čaputová. Tiež pripomenula, že okrem životného prostredia a sociálnych tém je jej prioritou aj právo a spravodlivosť, kde jej budú radiť Radovan Pala a Peter Kubina.

“V témach zahraničnej politiky a bezpečnostnej politiky mi bude radiť pán Peter Bátor, ktorý viedol odbor zahraničnej politiky už počas pána prezidenta Kisku a v mojom tíme bude pôsobiť na poste poradcu. V otázke európskej politiky sa budem radiť s Michalom Šimečkom,” dodala. Po jej boku ostáva aj Martin Burgr, ktorý sa staral o jej komunikáciu už počas predvolebnej kampane. Pokračovať v tom bude aj v paláci. Tím poradcov pre oblasť vnútornej politiky zasa posilní Vladimír Talian, ktorý bol v minulosti aj poradcom exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.

Novinka

Zuzana Čaputová prichádza tiež s novinkou, a to špeciálnym odborným poradným orgánom pre oblasť menšín. Pôsobiť v ňom budú priamo zástupcovia a zástupkyne národnostných menšín. “Ich mená oznámim koncom týždňa. Bude mi cťou im načúvať, pretože chcem byť prezidentkou všetkých ľudí, ktorí na Slovensku žijú,” uviedla zvolená prezidentka.

Tím predstavuje po častiach

Prvé tri mená svojich poradcov prezradila Zuzana Čaputová ešte minulý týždeň v utorok. Rovnako ako teraz, aj vtedy prostredníctvom sociálnej sieti informovala, že súčasťou jej tímu budú hovorca Martin Strižinec, poradca pre vnútornú politiku Marián Leško a poradca pre oblasť životného prostredia a občiansku spoločnosť Juraj Rizman.

Okrem tímu poradcov, ktorých si so sebou privedie, Čaputová veľké zmeny v personálnom obsadení  prezidenstkého paláca neplánuje robiť. S končiacim prezidentom Andrejom Kiskom sa na spoločnom stretnutí zhodli, že dôležitá je kontinuita. „Ľudí, ktorí tu pracujú, považujem za kvalitných a v tomto zmysle s nimi rátam,“ povedala.

O koho ide:

Zuzana Kusá. Zdroj: FB Zuzany Čaputovej

Zuzana Kusá – poradkyňa pre sociálnu oblasť

Slovenská sociologička, venujúca sa verejnému akademickému výskumu a výuke v oblasti sociológie. V súčasnosti pracuje pre Sociologický ústav SAV. Vo svojej práci sa venuje predovšetkým témam vzdelávania, chudoby a sociálneho vylúčenia. Od roku 1992 pracuje ako samostatná vedecká pracovníčka SAV. Je spoluautorkou monografie „Politická zmena v spoločenskej rozprave” (1997), editorkou viacerých zborníkov a autorkou štúdií, publikovaných najmä v časopise „Sociológia” a v domácich i zahraničných zborníkoch. V roku 2017 vydala monografiu „Škola nie je pre všetkých”, v ktorej analyzuje každodenné podoby vzdelávania v triedach základných škôl, ktoré navštevujú aj deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami a deti patriace k viditeľným menšinám.

Peter Bátor. Zdroj: FB Zuzany Čaputovej

Peter Bátor – poradca pre zahraničnú politiku, bezpečnosť a obranu

Vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu na Univerzite Mateja Bela. Takmer 20 rokov sa profesionálne venuje zahraničnej, medzinárodnej a bezpečnostnej politike. Pôsobil ako expert, poradca a diplomat na ministerstve obrany, ministerstve zahraničných vecí a v Stálej delegácii Slovenskej republiky pri NATO. V rámci krátkodobých pobytov má skúsenosť z Afganistanu, Iraku, Kosova či Blízkeho Východu. Od roku 2015 pôsobí v Kancelárii prezidenta ako expert na bezpečnosť, neskôr riaditeľ odboru zahraničnej politiky. V rámci odbornej činnosti je aktívny aj v mimovládnom sektore. Prednáša na stredných a vysokých školách na témy bezpečnosti či medzinárodnej politiky a školí odborníkov štátnej správy a bezpečnostných zložiek v zahraničí.

Peter Kubina. Zdroj: FB Zuzany Čaputovej

Peter Kubina – poradca pre oblasť práva a spravodlivosti

Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v roku 2005 a advokátom je od začiatku roka 2009. V súčasnosti je vedúcim partnerom bratislavskej pobočky medzinárodnej advokátskej kancelárie Dentons, ktorá je najväčšou právnickou firmou na svete. Je špecialistom na ústavné právo a riešenie sporov v širokom spektre právnych oblastí, bankové a finančné právo. Pred Ústavným súdom zastupoval viacero významných prípadov, ako napríklad nevymenovanie generálneho prokurátora, zrušenie Mečiarových amnestií či spory týkajúce sa ochrany slobody prejavu, slobody médií, ochrany vlastníckeho práva a práva na spravodlivé súdne konanie. Popri svojej právnej praxi pôsobí aj ako externý prednášajúci na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v oblasti ústavného práva.

Radovan Pala. Zdroj: FB Zuzany Čaputovej

Radovan Pala – poradca pre oblasť práva a spravodlivosti

Štúdium na Právnickej fakulte UK v Bratislave, počas ktorého absolvoval študijné pobyty na Karlovej Univerzite v Prahe a Freie Universität v Berlíne, ukončil v roku 1999. V roku 2003 získal summa cum laude titul LL.M. na právnickej fakulte Rijksuniversiteit v Groningene v odbore medzinárodné obchodné právo. Je zakladajúcim managing partnerom advokátskej kancelárie Taylor Wessing, ktorá sa od založenia v roku 2004 stala jednou z najväčších medzinárodných kancelárií pôsobiacich na slovenskom trhu. Je spoluautorom monografie „Cezhraničné fúzie“, ako aj rozsiahleho komentára k slovenskému Obchodnému zákonníku. Podieľal sa na príprave legislatívy obmedzujúcej pôsobenie tzv. schránkových spoločností. Bol aktívnym členom pracovných skupín, ktoré pripravili viacero významných noviel v oblasti obchodného a konkurzného práva, vrátane obmedzenia zneužívania reštrukturalizácií a zavedenia novej úpravy osobného bankrotu.

Vladimír Talian. Zdroj: FB Zuzany Čaputovej

Vladimír Talian – poradca pre vnútornú politiku

V rokoch 1998 a 2003 pracoval na občianskych kampaniach „Volím, teda som” a „Nie je nám to jedno”, prostredníctvom združenia Hlava 98 pomáhal demokratickej opozícii v Bielorusku. Roky pôsobil v rozhlase, v roku 2006 sa stal šéfom Rozhlasovej rady Slovenského rozhlasu, pracoval v Rádiu_FM. Bol poradcom ministerky spravodlivosti a poslankyne NR SR Lucie Žitňanskej. Ako komunikačný stratég pomáhal v primátorských voľbách vtedajšiemu kandidátovi Matúšovi Vallovi.

Martin Burgr. Zdroj: FB ZUzany Čaputovej

Martin Burgr – poradca pre komunikáciu

Vyštudoval politológiu a mediálne štúdia na Masarykovej univerzite v Brne v roku 2016, kde počas štúdia učil predmet zameraný na argumentáciu a kritické myslenie. V minulosti viedol Slovenskú debatnú asociáciu a aktívne súťažil v argumentácii. V roku 2010 sa stal najlepším rečníkom Slovenskej debatnej ligy. Je zakladateľom Akadémie kritického myslenia a jeho školeniami komunikácie prešlo niekoľko stoviek ľudí v rámci univerzity a biznisu. Od roku 2015 pôsobil ako asistent poslanca NR SR. Neskôr bol zodpovedný za komunikáciu v kampani Matúša Valla, terajšieho primátora Bratislavy, a viedol komunikáciu v kampani Zuzany Čaputovej, zvolenej prezidentky SR.