Domáce Politika Prezidentské voľby Spoločnosť Top

Čaputová predbehla Šefčoviča, smeráci volia aj Harabina. Nové prieskumy ukázali zaujímavé trendy

Zuzana Čaputová sa dnes poďakovala za prejavenú dôveru. FOTO TASR - Pavol Zachar

BRATISLAVA – Karta sa otočila. Zatiaľ čo doterajšie prieskumy favorizovali Roberta Mistríka pred Zuzanou Čaputovou, najnovšie čísla hovoria opak. Čaputová po prvýkrát vo včera zverejnenom prieskume predbehla Mistríka. Ten sa dnes dopoludnia v jej propech vzdal svojej kandidatúry. Argumentoval najmä novými číslami z prieskumov, ktoré vyjdu počas tohto týždňa. 

 

Prvá časť exkluzívneho prieskumu pre Zoznam.sk vyšla ešte včera. Počas dnešného dňa následne Topky.sk zverejnili pokračovanie s odpoveďami na ďalšie otázky položené respondentom. Zuzana Čaputová v spomínanom prieskume získala hlasy 19,4 % opýtaných, Mistrík iba 14,2 %. Favoritom stále zostal Maroš Šefčovič, ktorý získal 30,3 %. Prieskum uskutočnila agentúra MVK v dňoch 13. až 19. februára 2019 na vzorke 1 083 respondentov a uskutočnil sa ešte predtým, ako sa Mistrík vzdal kandidatúry.

Prieskum sa však zaoberal aj inými otázkami ako tou, koho by si voliči vybrali za hlavu štátu. Hovorí aj o pevnosti základne jednotlivých kandidátov.

Predmetom prieskumu bola štruktúra voličov jednotlivých kandidátov pre prvé kolo prezidentských volieb. Na základe čísel vieme, že Maroš Šefčovič sa spolieha predovšetkým na sympatizantov strany Smer-SD. Medzi svojimi potenciálnymi voličmi ich má takmer polovicu (46,7%). Podporujú ho však aj ľudia, ktorí nesympatizujú so žiadnou stranou (18,9%). Sympatizantov má aj v radoch voličov SNS.

 

Graf, na ktorom je znázornený ľavo-pravý a liberálno- konzervatívny priestor. Na základe batérie postojových otázok, na ktoré respondenti odpovedali, dostal každý individuálne skóre, ktoré ho definuje v priestore ľavica-pravica, resp. liberalizmus-konzervativizmus.

Smeráci aj u Harabina

Ako sa ukázlo, voliči Smeru-SD nie vždy vyjadrujú podporu Šefčovičovi. Niektorí z nich chcú voliť Štefana Harabina. Medzi jeho voličmi sú najsilnejšie zastúpení sympatizanti Smeru (29,2 %), stranícky váhajúci respondenti (16,7 %), voliči ĽSNS (13,9 %) a SNS (12,5 %).

František Mikloško sa opiera o voličov KDH (48,4%). Podporujú ho však aj stranícky indiferentní respondenti (21,0 %). Marian Kotleba, Béla Bugár a Milan Krajniak majú jasnú podporu od voličov svojich materských strán. Stranícky nezaradení voliči dominujú (38,5 %) medzi sympatizantmi Eduarda Chmelára. Dopĺňajú ich aj voliči ĽS NS (15,4 %).

Respondenti bez väzby na politickú stranu predstavujú najväčší potenciál pre Zuzanu Čaputovú. Takých je skoro tretina (30,5 %) jej podporovateľov. Ďalších nachádza najmä medzi sympatizantmi Progresívneho Slovenska (14,4 %) a SaS (13,8 %). Robertovi Mistríkovi chceli v prvom kole volieb dať hlas najmä voliči SaS (29,3 %) a silnú podporu mal takisto u stranícky nevyhranených respondentov (23,6 %). Zároveň sa ukázalo, že Zuzana Čaputová má veľkú podporu najmä medzi mladými ľuďmi. Práve v tejto kategórií voličov má medzery Maroš Šefčovič. Naopak, voličov stredného veku zaujal a medzi seniormi jednoznačne víťazil.

Čaputová predbehla Šefčoviča

Exkluzívny prieskum po Mistríkovom odstúpení zverejnila aj RTVS. V ňom nielenže predbehla Mistríka, ale aj Šefčoviča. Po prvýkrát sa umiestnila na prvom mieste. Vypracovala ho spoločnosť MEDIAN SK v období od 11. do 23. februára 2019 na vzorke 1 002 respondentov starších ako osemnásť rokov.  Víťazkou prezidentských volieb by sa stala Zuzana Čaputová. Na druhom mieste by sa umiestnil Maroš Šefčovič, prvú trojku by uzatvoril Robert Mistrík. Štefan Harabin skončil štvrtý.

Exkluzívny prieskum pre RTVS. Zdroj: RTVS