Domáce Politika

Čaputová mieri do Bruselu. Stretne sa s belgickým kráľom Filipom

Na snímke prezidentka Zuzana Čaputová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA  – Audienciou u belgického kráľa Filipa začne svoju druhú oficiálnu zahraničnú návštevu prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka už minulý týždeň navštívila Prahu, dnes je na návšteve Bruselu – hlavného mesta Belgicka, ale aj sídla Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Na záver programu sa stretne s komunitou Slovákov a Čechov v Bruseli. Čaputová cestuje do Bruselu desať dní po inaugurácii.

 

„V úvode programu prezidentka SR absolvuje audienciu u belgického kráľa Filipa, po ktorom budú nasledovať pracovné stretnutia s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom a s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom,“ uviedla z tlačového odboru prezidentskej kancelárie Martina Goffová. Hlava štátu sa zároveň stretne so slovenskými diplomatmi zastupujúcimi Slovensko v Európskej únii a NATO.

Čaputová sídlo NATO navštívi aj ako vrchná veliteľka Ozbrojených síl SR. V slovenskom systéme je to hlava štátu, ktorá sa zúčastňuje na summitoch Aliancie. Premiér zase zastupuje Slovensko na zasadnutiach Európskej rady – čiže bruselských summitoch. Po stretnutí s predsedom Európskej komise Junckerom v Čaputovej programe nasleduje schôdzka so slovenským podpredsedom Komisie – jej súperom v prezidentskej kampani – Marošom ŠefčovičomBr.

Stretne sa aj so Slovákmi a Čechmi

Čaputová má v programe aj stretnutie s komunitou Slovákov a Čechov v Bruseli, ktorí sa združujú v iniciatíve od Tatier k Schumanu. Táto nezisková iniciatíva usporadúva diskusie s rôznymi hosťami. Na svojej poslednej návšteve Bruselu sa na ich podujatí zúčastnil aj prezident Andrej Kiska. Iniciatíva svojím názvom odkazuje na zastávku MHD a kruhový objazd v Bruseli, pri ktorom sú sústredené európske inštitúcie – Európska rada, Európska komisia a neďaleko aj Európsky parlament. Názov miesto nesie po Robertovi Schumanovi, jednom zo zakladateľov Európskej únie.

S belgickým kráľom Filipom, ktorý je na tróne od roku 2013, sa pred začiatkom predsedníctva SR v Rade EÚ v roku 2016 stretol aj vtedajší prezident Andrej Kiska. Podľa Kisku bol belgický kráľ veľmi dobre informovaný o situácii na Slovensku, rozprávali sa vtedy o extrémizme aj brexite.