Domáce Politika

Čaputová a Zeman slávnostne otvorili v Bratislave Český dom

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová a prezident ČR Miloš Zeman počas otvorenia Českého domu v Bratislave 16. novembra 2019. Zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová a český prezident Miloš Zeman v sobotu slávnostne prestrihnutím pásky otvorili Český dom v Bratislave. Český dom má priniesť možnosti ďalších aktivít krajanov i veľvyslanectva ČR na Slovensku.

 

Otvorenie Českého domu v Bratislave bolo podľa Zemanových slov jeho snom; poďakoval veľvyslancovi ČR na Slovensku Tomášovi Tuhému, ako aj českej ministerke pre miestny rozvoj Kláre Dostálovej a ministrovi priemyslu a obchodu Karlovi Havlíčkovi.

“Prajem Českému domu, aby sa stal miestom stretávania sa a miestom priateľstva,” povedal Zeman pri otvorení novinárom.

Čaputová pripomenula, že aj po rozdelení Československa zostali tieto dve krajiny najbližšími partnermi a priateľmi. Verí, že Český dom tejto blízkosti iba prispeje.

“Verím, že Bratislava, ale aj celá krajina získala otvorením Českého domu v Bratislave dôležité miesto stretávania sa, miesto, ktoré prospeje spoločnému vzájomnému obchodu, ale aj kultúrnej výmene,” povedala slovenská prezidentka novinárom.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová a prezident ČR Miloš Zeman kladú vence k pamätnej tabuli pri príležitosti spomienky na bratislavský študentský pochod pred Univerzitou Komenského v Bratislave 16. novembra 2019. Následne slávnostne otvorili Český dom. Zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Pred otvorením Českého domu sa hlavy oboch štátov stretli pred budovou Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave. Spoločne položili veniec k pamätnej tabuli, čím si pripomenuli pochod slovenských študentov v Bratislave 16. novembra 1989.

“Sedemnásty november a všetky zmeny, ktoré nasledovali, boli spoločným víťazstvom občanov vtedajšieho Československa. Bola to ukážka toho, ako solidarita a spolupráca môže viesť k veľkej a úžasnej zmene,” skonštatovala Čaputová.

Český dom v Bratislave má zahŕňať multifunkčnú sálu, galériu, kancelárske a malé ubytovacie zázemie, ako aj gastronomickú prevádzku.

V Českom dome budú podľa Zemanových slov sídliť organizácie CzechTrade, CzechTourism a CzechInvest. Nachádza sa v centre hlavného mesta na Prepoštskej ulici.