Regióny Košice Domáce Kauzy

Bývalý viceprimátor Košíc Eugen Čuňo peňažný trest spláca pravidelne. Dôvodom je korupčná kauza

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA- Odsúdený bývalý viceprimátor Košíc Eugen Čuňo pravidelne spláca svoj peňažný trest vo výške 10.000 eur, na ktorý ho odsúdil koncom januára senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) v korupčnej kauze.

 

 “Po preverení vo finančnej učtárni súdu oznamujeme, že odsúdený uhrádza peňažný trest v dohodnutých splátkach. Do dnešného dňa uhradil päť splátok, každú vo výške 1000 eur,” informovala v pondelok TASR Kancelária predsedu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS). Čuňo a spoluodsúdený Ladislav Pirovits požiadali koncom marca ŠTS o povolenie splátok. Okrem peňažného trestu Čuňa NS SR koncom januára podmienečne odsúdil na osem mesiacov.

Na rovnaké tresty ako Čuňo NS SR v dlhoročnej kauze definitívne odsúdil 24. januára aj dvoch ďalších spoluobžalovaných – Pirovitsa a Viktora Kašpera. Kašper peňažný trest vo výške 10.000 eur uhradil koncom marca. Ak by Čuňo trest neuhradil, okrem spomínaného právoplatného trestu odňatia slobody na osem mesiacov s podmienečným odkladom na 12 mesiacov, by mu hrozil náhradný trest v trvaní pol roka.

Kauza sa ťahala zhruba 14 rokov

NS SR uznal Čuňa, Kašpera a Pirovitsa vinnými z nepriamej korupcie. Definitívne tak trojicu v korupčnej kauze po dlhých rokoch právoplatne odsúdil. ŠTS v Pezinku ich koncom novembra 2017 odsúdil na peňažný trest 2000 eur za trestný čin nepriamej korupcie spáchaný spolupáchateľstvom. Obžaloba v tejto veci bola podaná ešte v roku 2005, teda na súdoch, prokuratúre a polícii sa ťahala približne 14 rokov. Vo veci štyrikrát neprávoplatne rozhodol ŠTS a NS SR prípad trikrát vrátil na opätovné prejednanie.

Čuňo podľa obžaloby na jeseň 2002 spolu s Kašperom a Pirovitsom požadoval od štatutára jednej spoločnosti státisícový úplatok. Firma sa v tom čase stala hlavným dodávateľom výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov. Mesto potrebovalo na výstavbu bytov financie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Obžalovaní údajne prisľúbili štatutárovi spoločnosti dotácie v celkovej výške viac ako šesť miliónov eur. Podmienkou však mala byť desaťpercentná provízia.