Domáce Kauzy Top

Bývalý policajný prezident Gašpar a ďalší idú do väzby

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Zdroj: SITA / Radoslav Maťaš

PEZINOK – Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS). Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený a jeho obhajca podali sťažnosť. Médiá o tom informoval obhajca Tibora Gašpara Eugen Cimmerman.

 

Cimmermann zastupuje v prípade obvinených a zadržaných počas štvrtkovej (5.11.) policajnej akcie Očistec i bývalého zástupcu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milana Mihálika, ktorého podľa rozhodnutia súdu budú tiež stíhať väzobne.

“ŠTS rozhodol o väzbe mojich klientov s tým, že vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a vzal ich do väzby. Moji klienti vo vzťahu k rozhodnutiu ŠTS podali sťažnosť. Tým pádom rozhodnutie nie je právoplatné, ale je vykonateľné. O našej sťažnosti následne bude rozhodovať Najvyšší súd SR,” povedal obhajca.

Na otázku TASR, či bývalý policajný šéf bude väzobne stíhaný aj z dôvodu možného úteku, Cimmermann uviedol, že “sudca nevyhovel návrhu v plnom rozsahu”. Obaja jeho klienti teda budú väzobne stíhaní z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov a dôvodu možného pokračovania v trestnej činnosti.

Ako uvádza Denník N, do väzby ide aj bývalý funkcionár Ministerstva vnútra SR Martin Fleischer. 

Tibor Gašpar prichádza na výsluch v sprievode polície zo Špecializovaného trestného súdu 7. novembra 2020 v Pezinku. Zdroj: TASR / AP

Do väzby ide aj Krajmer

Aj bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky Krajmer bude stíhaný väzobne. Médiá o tom informoval jeho obhajca Miroslav Zobok. Rozhodnutie nie je právoplatné. “Sudca pre prípravné konanie rozhodol, že berie môjho klienta do väzby podľa ustanovenia paragrafu 71 odsek 1, písmeno b. a c. Trestného poriadku. Zjednodušene poviem, je to tzv. kolúzna a tzv. pokračovacia väzba. Neakceptoval návrh dozorového prokurátora na vzatie môjho klienta do väzby podľa ustanovenia paragrafu 71 odsek 1, písmeno a., čiže nevzhliadol v konaní ani v žiadnej konkrétnej skutočnosti, ktorá by mala existovať, obavu z toho, že by mal môj klient ujsť,” objasnil obhajca.

Podľa jeho slov v sobotu (7.11.) pred sudcom ŠTS dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) argumentoval počas výsluchu tým, že obvinení mali informáciu o tom, že majú byť zadržaní, vopred. “Tak som včera v rámci výsluchu uviedol, že z toho vyplýva, že je rozptýlená obava z úteku a teda nie je daný dôvod útekovej väzby. Lebo ak mali obvinení takúto informáciu, tak im nič nebránilo, aby sa skryli alebo ušli atď. Každý zostal doma v domácom prostredí a pokorne vyčkal do príchodu polície,“ povedal Zobok.

Hraško je v zlom psychickom stave

Bývalého šéfa finančnej spravodajskej jednotky NAKA Mariána Zetocha budú tiež stíhať väzobne. Médiá o tom informoval jeho obhajca Ľubomír Hlbočan, ktorý zastupuje aj bývalého šéfa NAKA Petra Hraška. Ten nie je schopný výsluchu, podľa advokáta je v zlom psychickom stave.

“Nie je to rozhodnutie o vine, to je len zabezpečovacie opatrenie s tým, že mal som kopu ľudí, ktorí boli oslobodení a boli zobratí do väzby a potom im musel štát zaplatiť. Chcem povedať, že môj klient Marián Z. nebol vyšetrovateľom ani operatívcom. Nedochádzal do styku so žiadnymi vecami, ktoré sa týkajú takýchto živých vecí a aj z tohto dôvodu si myslím, že táto väzba je nadbytočná, ale spoločenská požiadavka je taká, aká je,” uviedol na margo väzobného stíhania Mariána Zetochu Hlbočan.

“V prípade Petra H. sudca ma informoval, že zisťoval jeho zdravotný stav u ošetrujúcej lekárky telefonicky. Nie je spôsobilý vôbec výsluchu, nevníma a chcel som povedať, že niekto mi vravel, že vraj sa šíri po internete správa, že sa pokúsil o samovraždu, čo nie je pravda. On sa normálne psychicky zrútil s tým, že ide o vážnu zdravotnú poruchu,” dodal k zdravotnému stavu bývalého šéfa NAKA Hlbočan. Pôvodne bol výsluch Petra Hraška naplánovaný pred sudcom ŠTS v sobotu (7.11.).

 

NAKA vo štvrtok zasahovala aj u bývalého u bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška v Ivanke pri Dunaji. Zdroj: zoznam.sk / Maarty

Bývalého riaditeľa finančnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka a bývalého príslušníka NAKA Ivana Bobockého nebudú stíhať väzobne. Rozhodol o tom v nedeľu večer sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Ivan Bobocký sa v sobotu počas výsluchu pred sudcom k obvineniam priznal.

Prokurátor ÚŠP podal návrh na väzobné stíhanie ôsmich osôb v sobotňajších skorých ranných hodinách. Obvinenie vyšetrovateľ NAKA vzniesol pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Dovedna je obvinených 13 osôb – medzi nimi aj špeciálny prokurátor Dušan K., bývalý elitný policajt Pavol V., nitriansky podnikateľ Norbert B. a Milan Ž. Tí sú už dávnejšie stíhaní väzobne. Jednu osobu z policajného zaistenia prepustili.